RDS negatywnie o korzystaniu z Funduszu Pracy na staże medyczne RDS negatywnie o korzystaniu z Funduszu Pracy na staże medyczne. Fot. Archiwum

Rada Dialogu Społecznego przyjęła w czwartek (14 lipca) negatywne stanowisko wobec projektu zakładającego, że staże lekarzy i pielęgniarek będą trwale finansowane z Funduszu Pracy. Za taką uchwałą głosowała zarówno cała strona związkowa, jak i pracodawcy.

Co roku w ustawie okołobudżetowej wpisywano kwotę na staże. Proponowane przez rząd rozwiązanie maiłoby uczynić z tego stały ustawowy mechanizm.

Przewodniczący Rady Piotr Duda podkreślił w dyskusji, że nigdy nie było zgody na to, by staże dla lekarzy i pielęgniarek były finansowane z Funduszu Pracy. - To są pieniądze ze składek pracodawców i to powinno iść faktycznie na rynek pracy i przeciwdziałanie bezrobociu - podkreślił. - Jeśli jest szukanie pieniędzy, to nie w obszarze Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - mówił Duda.

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła podczas obrad Rady, że na etapie przygotowywania rządowego projektu jej resort zgłaszał zastrzeżenia do tego zapisu.

Zgodnie z ustawą okołobudżetową w planie finansowym Funduszu Pracy w 2016 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne (rezydentury) lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych.

Rada przyjęła też negatywne stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o Inspekcji Żywności. Podczas prac w zespole problemowym Rady nad tym zgłoszonym przez klub Kukiz'15 projektem zwracano uwagę na wiele ryzyk z nim związanych, podkreślano też brak systemowego i funkcjonalnego uzasadnienia zmian.

W Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję trójstronną, zasiadają przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH