Przybywa studiów podyplomowych z geriatrią w nazwie

Eksperci wskazują, że zmiany demograficzne będą miały olbrzymi wpływ na potrzeby rynku pracy. Wśród zawodów przyszłości wymieniają branże związane z szeroko rozumianą opieką nad osobami starszymi. Na uczelniach medycznych pojawiają się nowe kierunki, których zadaniem jest przygotowanie kadry do tych zadań.

Według prognoz będzie rosło zapotrzebowanie m.in. na geriatrów, zarządzających placówkami dla seniorów, pracowników socjalnych, fizjoterapeutów, pielęgniarzy, opiekunów i asystentów osób w podeszłym wieku.

- Konieczne staje się więc tworzenie wyspecjalizowanych kadr pracowników sektora publicznego zatrudnionych w jednostkach administracji publicznej, odpowiedzialnych za kreowanie polityki społecznej i ludnościowej, a także pracowników sektora opieki społecznej, zabezpieczenia społecznego i opieki zdrowotnej - mówi Agata Kalafarska, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczelnie ruszyły z rekrutacjami
Na uczelni trwają nabory na studia podyplomowe pn. ''Gerontologia i opieka nad osobami starszymi'' oraz ''Neurorehabilitacja osób dorosłych oraz osób w wieku podeszłym''. Jak przekazuje Agata Kalafarska, te studia są właśnie odpowiedzią na prognozy ekspertów rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników potrafiących zrozumieć i właściwie zrealizować potrzeby ludzi starszych.

- Na gerontologię zapisały się do tej pory 23 osoby, a na neurorehabilitację 25 osób. Pierwszym z kierunków zainteresowani są w większości pedagodzy i nauczyciele wychowania fizycznego, drugim fizjoterapeuci (ponad 20 osób), a także absolwenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego - wylicza rzecznik uczelni.

Informuje też, że termin rozpoczęcia zajęć oraz ewentualne kolejne edycje będą uwarunkowane liczbą chętnych.

W Szczecinie mają już absolwentów
W latach 2013 i 2014 uniwersytet medyczny w Szczecinie w ramach ''Nowoczesnego programu rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego realizującego nową ofertę kształcenia stanowiącą odpowiedź na wyzwania stawiane w strategii Europa 2020” realizował bezpłatne studia podpylomowe, który kierunki były związane z osobami starszymi.

- Były to trzy kierunki : ''Psychogeriatria z neurorehabilitacją'', ''Gerontologia i geriatria kliniczna z podstawami organizacji i zarządzania'' i ''Neurokognitywistyka wieku dojrzałego''. Studia skierowane do osób mających 45 lat i więcej, wykonujących zawody medyczne oraz pokrewne związane ze świadczeniem usług na rzecz osób starszych i chcących podnieść swoje kwalifikacje - mówi nam Kinga Brandys, rzecznik prasowy PUM

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH