"Przegląd Lekarski-Oświęcim". Ten "ewenement na skalę światową" udostępniono w sieci Fot. PTWP

31 tomów „Przeglądu Lekarskiego - Oświęcim” udostępniło w internecie Towarzystwo Lekarskie Krakowskie. Pismo naukowe poświęcone było medycznym, psychologicznym i społecznym skutkom prześladowań w niemieckich obozach - podało w środę (18 października) Muzeum Auschwitz.

- Periodyk, wydawany przez Towarzystwo Lekarskie Krakowskie w latach 1961-1991, uznawany jest za ewenement na skalę światową. Licząca ok. 10 tys. stron dokumentacji, ponad 1 tys. artykułów, oparta została na specjalistycznych badaniach kilku tysięcy byłych więźniów, którzy przeżyli pobyt w obozach koncentracyjnych. Zbiorowe dzieło 477 autorów stanowi najpoważniejsze źródło wiedzy na temat patologii wojny oraz funkcjonowania obozów - powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.

Przegląd jest największym źródłem wiedzy na temat skutków uwięzienia w niemieckich obozach tzw. Syndromu KZ. Współcześnie psychiatrzy wyróżniają kilkanaście typowych objawów tego schorzenia. To m.in. mimowolne odtwarzanie się urazu, przykładowo w formie nawracających koszmarów sennych. Pojawiają się różne zachowania, jak przesadnie zapobiegawcze gromadzenie rzeczy lub emocjonalne reakcje na bodźce związane z przeżyciami. Dotknięci syndromem często są społecznie wycofani.

Zdaniem prof. Zdzisława Ryna, który był jednym z autorów periodyku, "choroba poobozowa ma charakter przewlekły i postępujący, dotyka całego organizmu, a ponadto 'dziedziczy się' na drugie pokolenie".

31 tomów "Przeglądu Lekarskiego - Oświęcim" udostępnionych zostało na stronie internetowej: https://www.mp.pl/auschwitz/. Znaleźć tam można wszystkie tomy pisma, a także wybrane artykuły w wersji angielskiej oraz tom z 1962 r. w trzech wersjach językowych - niemieckiej, francuskiej i rosyjskiej.

Inicjatorami utworzenia pisma byli dwaj lekarze i byli więźniowie obozów koncentracyjnych - Antoni Kępiński (1918-1972, więzień obozu w Miranda de Ebro w Hiszpanii) i Stanisław Kłodziński (1918-1990, więzień KL Auschwitz). Projekt na przestrzeni lat wyszedł daleko poza pierwotnie zakreśloną tematykę związaną z obozem Auschwitz. Stał się publikacją dotyczącą wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych. W skład zespołu redakcyjnego wchodzili m.in. prof. Józef Bogusz, red. Jan Masłowski i prof. Zdzisław Ryn.

"Przegląd Lekarski - Oświęcim" dwukrotnie nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla - w latach 1993 i 1994.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH