
7,2 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na realizację programu rozwoju. Dzięki temu studenci zdobędą nowe umiejętności praktyczne, a pracownicy uczelni będą uczyli się komercjalizacji badań czy współpracy z przedsiębiorcami.
We wtorek (3 kwietnia) symboliczny czek rektorowi Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adamowi Krętowskiemu przekazał doradca wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, Stanisław Derehajło.
- Mam nadzieję, że ta suma zapoczątkuje wiele większych sum, które wpłyną do uniwersytetu medycznego na badania, które będziecie państwo prowadzili dla dobra Polski - mówił doradca ministra.
Program rozwoju UMB obejmuje doskonalenie różnych umiejętności u studentów, których nie ma w programach nauczania, a są potrzebne na rynku pracy. Obejmuje też szkolenie kadry naukowej, dydaktycznej i administracji uczelni - wyjaśnił rektor prof. Adam Krętowski.
Pracownicy uczelni będą się uczyć komercjalizacji badań naukowych, współpracy z przedsiębiorcami, prezentacji wyników badań naukowych, pisania prac naukowych, języków obcych.
UMB znalazł się w gronie stu uczelni, które dostały pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na programy rozwojowe uczelni. Projekt znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej w konkursie.
- Te fundusze pozwolą nam na lepsze przygotowanie do czekającej nas przyszłości, także związanej z nową reformą pana premiera (Jarosława) Gowina. Wierzymy, że te całkiem wysokie kompetencje będziemy mogli jeszcze podwyższyć - mówił rektor.
Przypomniał, że UMB w ostatnich latach znajduje się w czołówce uczelni medycznych, których absolwenci najlepiej zdają Lekarski Egzamin Końcowy.
Prof. Adam Krętowski podkreślił, że doskonalenie kadry i studentów to ważna część rozwoju uczelni. Mają w tym pomóc planowane wyjazdy krajowe, zagraniczne, staże, wykłady ze specjalistami z zagranicy z najnowszych osiągnięć w medycynie.
Jednym z głównych wątków planowanych przedsięwzięć doskonalących umiejętności studentów jest onkologia. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu planowane jest np. kształcenie przyszłych fizjoterapeutów, którzy będą pomagać w rehabilitacji pacjentów z nowotworami głowy i szyi.
Robert Terlikowski z Kliniki Rehabilitacji Wydziału Nauk o Zdrowiu wyjaśnił, że nie ma dokładnych wytycznych w sprawie pracy z takimi pacjentami, nie ma ośrodków, które by kompleksowo z nimi pracowały. Fizjoterapeuci chcą pomagać w rehabilitacji np. stawu skroniowo-żuchwowego.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- SB19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- SB18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- SB17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- SB16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- SB15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 7 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 8 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych