Lekarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inicjatywa Protest PES, które skupia lekarzy walczących o zmianę formy egzaminu specjalizacyjnego oraz o unieważnienie ostatniego PES z chorób wewnętrznych mają wątpliwości m.in. co do działań komisji egzaminacyjnej, która unieważniła 5 pytań motywując to ich zbytnią trudnością.

Portal rynekzdrowia.pl zapytał prof. Zbigniewa Gacionga, szefa tej komisji, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych, czy podjąłby drugi raz taką decyzję. Przypomnijmy, że dzięki unieważnieniu 5 pytań liczba osób, które zdały ostatni egzamin z interny powiększyla się o ok. 70 osób.

Profesor niechętnie wraca do całej sprawy i mówi nam, że ocena jego decyzji leży teraz w gestii prawników.

- Czy żałuję, że ok. 70 osób więcej zdało egzamin? Nie żałuję tej decyzji. Nie podjąłbym jej jednak po raz drugi - mówi portalowi rynekzdrowia.pl.

Dodaje jednak, że zdaje sobie sprawę, iż unieważnienie pytań było prawnie kontrowersyjne.

- Nie uchylam się bynajmniej od odpowiedzialności. Jednak insynuacje, że moja decyzja nastąpiła z innych pobudek niż uznanie pytań za zbyt trudne uznaje za potwarz i oszczerstwo. Jeżeli ktoś wysunie tego typu oskarżenia pod moim adresem publicznie to podam sprawę do sądu o zniesławienie – zapowiada prof. Zbigniew Gacong w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl

Ostatni egzamin specjalizacyjny z chorób wewnętrznych wywołał spore emocje. Pisalimy o tym wczoraj (30 grudnia). Powstało nawet Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, zrzeszające lekarzy, którzy walczą o unieważnienie i zmianę formy egzaminu. Zdecydowali się nawet napisać w tej sprawie list do premiera. Twierdzą, że egzamin został źle przeprowadzony. Informowali, że zamierzają również złożyć doniesienie do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

W Centrum Egzaminów Medycznych rozkładają ręce i mówią, że nic więcej w ramach obowiązującego prawa nie da się zrobić, żeby zwiększyć liczbę osób, które zdały ostatni egzamin. Lekarze, którzy "oblali" egzamin idą za ciosem i po ustępstwie prof. Zbigniewa Gacionga i unieważnieniu przez niego 5 pytań dodają kolejne pretensje.

- Nie może być tak, że na podstawie niejasnych kryteriów wycofuje się pytania. Skoro unieważniono kilka pytań, to chcemy, żeby wszystkim zdającym zaliczono ten egzamin - mówił wcześniej portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH