Prof. Wojciech Nowak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Wojciech Nowak, lekarz chirurg, został wybrany na rektora najstarszej polskiej uczelni wyższej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Rektor elekt zdobył 106 głosów elektorskich. Jego konkurent - prof. Szczepan Biliński, prorektor ds. badań i współpracy międzynarodowej UJ - 58 głosów.

Nowy rektor do czasu wyboru pełnił funkcję prorektora UJ ds. Collegium Medicum; zastąpi na stanowisku prof. Karola Musioła, który w tym roku kończy swoją drugą kadencję. 

Prof. Wojciech Nowak cieszy się popularnością wśród studentów. Jak poinformował studencki samorząd UJ na swojej stronie internetowej, Kuria Studentów UJ (34 elektorów reprezentujących studentów) jednogłośnie i zgodnie poparła profesora Wojciecha Nowaka w głosowaniu.

"Mamy nadzieję, że wybór Prof. Nowaka na Rektora pozwoli na wiele korzystnych zmian na Uczelni w szczególności w sprawach dotyczących studentów i ich kształcenia. Deklarujemy i liczymy na owocną współpracę w zakresie spraw Studentów UJ" - oświadczył studencki samorząd.

Jak mówił prof. Wojciech Nowak podczas spotkania kandydatów na urząd rektora, XXI wiek stawia przed uczelnią nowe wyzwania. Musi ona być innowacyjna, atrakcyjna i konkurencyjna.

- Jestem absolutnie przekonany, że możemy takimi być, jednostką wiodącą nie tylko w Polsce, ale również w Europie - mówił.

Powołując się na słowa twórcy firmy Apple Stevena Jobsa wskazał, że "najważniejszą rzeczą jest prostota działania" oraz "najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest tworzenie jej".

Prof. Nowak przypomniał, że całe jego życie zawodowe jest związane z krakowskim uniwersytetem. Obecnie pełni funkcję prorektora UJ ds. Collegium Medicum, a wcześniej był prodziekanem i dziekanem Wydziału Lekarskiego. Jest także kierownikiem III Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, członkiem Rady Egzaminacyjnej z zakresu chirurgii ogólnej w European Board of Surgery, prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii.

Zainteresowania naukowe urodzonego w 1949 roku naukowca skupiają się wokół: chirurgii endokrynologicznej, ultrasonografii w chirurgii, chirurgicznego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, problematyki raka piersi oraz transplantologii. Prof. Nowak jest 305. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH