Prof. Tomasz Guzik odebrał "polskiego Nobla"

Prof. Tomasz Guzik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z naukowców, którym w środę (8 grudnia) został wręczony "polski Nobel", czyli nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Prof. Tomasz Guzik otrzymał nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych za ,,wykazanie istotnego znaczenia układu odporności w mechanizmie powstawania nadciśnienia tętniczego”.

Profesor powiedział podczas uroczystości, że głównym celem jego działalności badawczej, oprócz ciekawości, cechującej każdego naukowca, było poszukiwanie nowych sposobów pomagania pacjentom. Zadeklarował, że nadal będzie to dla niego priorytetem.

– Będąc wielkim zaszczytem, nagroda ta jest dla mnie wyzwaniem i zobowiązaniem do intensywnej pracy, po to, aby nasza obserwacja mogła znaleźć zastosowanie kliniczne, bo droga z laboratorium do kliniki jest niestety bardzo długa i czasami wyboista – powiedział prof. Tomasz Guzik.

W 2007 roku, jako pierwszy badacz na świecie, prof. Tomasz Guzik opisał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy aktywacją limfocytów T, a nadciśnieniem tętniczym i towarzyszącą mu dysfunkcją naczyniową. Badania te mogą stanowić punkt wyjścia do poszukiwania całkowicie nowych strategii leczenia nadciśnienia tętniczego, które występuje u ok. 30 proc. ludzi, a jego przyczyna i mechanizm pozostają nieznane u 95 proc. pacjentów. 

Prof. Tomasz Guzik jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Medycyny Wsi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też związany z Wydziałem Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. Jest także członkiem honorowym Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz członkiem zarządu grupy roboczej ds. miażdżycy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), a także wielu międzynarodowych towarzystw naukowych.

Uroczystość wręczenia nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. W trakcie uroczystości odczytano list gratulacyjny od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Gratulacje złożyła też uczonym minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane za osiągnięcia i odkrycia stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej. Każdy z laureatów otrzymuje 200 tys. zł. Nagrody są przyznawane w czterech obszarach: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych, nauk ścisłych oraz nauk technicznych. W tym roku nie wyłoniono laureata w kategorii nauk technicznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH