Prof. Markolf Hanefeld doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Prof. Markolf Hanefeld doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Fot. Archiwum

Prof. Markolf Hanefeld - niemiecki badacz specjalizujący się w diabetologii i zaburzeniach metabolizmu - został w czwartek (12 maja) uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Laureat od lat współpracuje z polskim środowiskiem naukowym.

Jak podkreślił prof. Marek Pawlikowski, który także jest doktorem h.c. łódzkiej uczelni, związki naukowe prof. Markolfa Hanefelda z polskim medycznym środowiskiem naukowym są bardzo silne i liczne; współpracował z wieloma czołowymi diabetologami polskimi, w tym z prof. Janem Tatoniem z Warszawy, prof. Renatą Wąsikową z Wrocławia i prof. Józefem Drzewoskim z Łodzi.

Markolf Hanefeld ukończył Uniwersytet Medyczny w Dreźnie w 1959 roku. Dwa lata później pod kierunkiem prof. Hansa Hallera uzyskał stopień doktora nauk medycznych. W 1974 r. - tytuł profesora. Jego dorobek naukowy obejmuje 12 monografii i ponad 400 oryginalnych artykułów z dziedziny medycyny wewnętrznej, diabetologii i endokrynologii.

- Jego głównym odkryciem był fakt, że stłuszczenie wątroby jest symptomem wielu chorób. Prof. Hanefeld był pierwszym naukowcem, który w 1981 roku opisał i wprowadził pojęcie zespołu metabolicznego. Dokładny opis grupy patologii wchodzących w jego skład zrewolucjonizowało podejście do terapii chorób kardiometabolicznych - zaznaczyła w swojej recenzji endokrynolog prof. Ida Kinalska.

Według prof. Pawlikowskiego, ważnym kierunkiem badań prof. Hanefelda jest także cukrzyca typu 2. Wykazał on, że obniżenie hiperglikemii poposiłkowej prowadzi do zmniejszenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych oraz do zmniejszenia śmiertelności ogólnej.

Jedną z zasług niemieckiego naukowca jest badanie leków działających na glikemię poposiłkową poprzez hormony układu pokarmowego. W ocenie prof. Idy Kinalskiej, badania te przyczyniły się do zmniejszenia stopnia przejścia ze stanu przedcukrzycowego do cukrzycy oraz zmniejszenia ryzyka rozwoju powikłań naczyniowych.

O wartości naukowej badań prof. Hanefelda świadczy fakt, że jest wymieniany 648 razy w bazie danych Index of Science, zaś liczba cytowań jego prac wynosi blisko 17 tys.

Za swoje osiągnięcia naukowe prof. Hanefeld uzyskał szereg prestiżowych wyróżnień. Jest honorowym profesorem Uniwersytetu w Hawanie, honorowym członkiem Niemieckiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, honorowym członkiem Bułgarskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Słowackiego Towarzystwa Cukrzycowego. Otrzymał nagrodę Rudolfa Schonheimera Niemieckiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą i nagrodę Paula Langerhansa przyznaną przez Niemieckie Towarzystwo Cukrzycowe.

Został on również wyróżniony na 4. Międzynarodowym Kongresie "Prediabetes and Metabolic Syndrome" w 2001 r. za "znaczące badania nad rolą zespołu metabolicznego i poposiłkowego metabolizmu glukozy", a Polskie Towarzystwo Chorób Metabolicznych wyróżniło go w 2013 r. Medalem Bantiga.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH