Prof. Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu

Prof. Marek Ziętek został we wtorek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zastąpił na tym stanowisku prof. Ryszarda Andrzejaka, który podał się do dymisji w związku z oskarżeniami, że dopuścił się plagiatu w swojej pracy habilitacyjnej.

Jak poinformował we wtorek (24 maja) rzecznik Akademii Medycznej we Wrocławiu Arkadiusz Foerster, Ziętek otrzymał 51 głosów i wygrał z trzema innymi kandydatkami: prof. Anną Abramczyk (1 głos), prof. Alicją Chybicką (23 głosy) i prof. Marią Sąsiadek (22 głosy).

- Prof. Ziętek zdobył wymaganą większość, zatem wygrał wybory w I turze. Podczas głosowania była wyjątkowo wysoka frekwencja w Kolegium Elektorów, które wybiera rektora. W głosowaniu wzięło udział 97 elektorów na 101 - powiedział Foerster. Rzecznik przypomniał, że prof. Ziętek pozostanie rektorem AM tylko do końca kadencji, czyli do sierpnia 2012 roku. Potem odbędą się nowe wybory.

Według Foerstera, jedną z pierwszych decyzji prof. Ziętka będzie najprawdopodobniej zgłoszenie kandydata na stanowisko prorektora ds. nauki. Na tym stanowisku jest wakat, bowiem wcześniej to właśnie Ziętek był prorektorem ds. nauki, ale razem z Andrzejakiem podał się do dymisji. Prawdopodobnie też Ziętek odwoła również trzech pozostałych prorektorów i zgłosi elektorom swoich kandydatów.

Pod koniec kwietnia minister zdrowia Ewa Kopacz przyjęła dymisję oskarżanego o plagiat rektora wrocławskiej AM prof. Andrzejaka. Wtedy też rezygnację złożył dotychczasowy prorektor ds. nauki tej uczelni, prof. Ziętek. Rzecznik tłumaczył wówczas w imieniu Andrzejaka, że rektor zdecydował się na dymisję, ponieważ chce zakończyć zamieszanie na uczelni związane z oskarżeniami wysuwanymi m.in. przez związki zawodowe.

Prof. Andrzejak został zawieszony w październiku 2010 roku przez minister Ewę Kopacz w związku z oskarżeniami o plagiat, którego miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej.

W listopadzie 2008 roku uczelniany związek Solidarność '80 oskarżył prof. Andrzejaka, że w swojej pracy habilitacyjnej dopuścił się plagiatu. Miał on - według związkowców - przepisać ok. 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

W lipcu 2010 roku sprawą zajął się zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie orzekli, że praca habilitacja prof. Andrzejaka jest plagiatem. Sam rektor Akademii Medycznej twierdzi, że nie popełnił plagiatu. Teraz sprawę plagiatu badają naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH