Prof. Marek Krawczyk: Nie obawiamy się zmian w systemie kształcenia lekarzy Prof. Marek Krawczyk: - Przeprowadzimy zmiany w programie dydaktycznym, aby absolwenci z roku 2016 mieli staż przeddyplomowy, zamiast podyplomowego

Zgodnie z założeniami resortu zdrowia, cała dydaktyka przygotowująca przyszłych lekarzy do stażu odbywałaby się w ciągu 5 lat studiów, a 6. rok byłby stażem przeddyplomowym.

Rynek Zdrowia: – W tym roku obchodzimy jubileusz 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Przypomnijmy postacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które przeszły do historii polskiej i światowej medycyny...

Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: – W okresie przedwojennym możemy wymienić chirurga – prof. Antoniego Leśniowskiego, który wraz z amerykańskim naukowcem Burrillem Bernardem Crohnem opisał chorobę znaną dziś pod nazwą Leśniowskiego-Crohna. Uczelnia może poszczycić się wspaniałymi postaciami internistów, a wśród nich wybitnym pediatrą – Józefem Polikarpem Brudzińskim, który został pierwszym rektorem odrodzonego uniwersytetu w Warszawie.

Profesor Władysław Mazurkiewicz pomagał Józefowi Piłsudskiemu, a trzeba przypomnieć, że był to okres, w którym psychiatrzy wspierali Marszałka w trudnym okresie, gdy zagrożone było jego życie.

W powojennym okresie mamy takie postacie, jak syn profesora Witolda Orłowskiego – profesor Tadeusz Orłowski i wspólnie działający z nim profesor Jan Nielubowicz. Profesorowie ci doprowadzają nie tylko do pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce, ale tworzą też w Warszawie Instytut Transplantologii, który odegrał wiodącą rolę w rozwoju transplantologii w całym kraju.

W chirurgii urazowo-ortopedycznej znamienitą postacią był profesor Adam Gruca, natomiast w urologii profesor Stefan Wesołowski, który w tym roku skończył 101 lat.

– Teraźniejszość WUM to m.in. budowa szpitala dziecięcego w Warszawie. Na jakim etapie są rozmowy dotyczące finansowania tego przedsięwzięcia przez budżet państwa?
– Wydatki na szpital dziecięcy zostały zapisane w budżecie państwa na rok 2008. Placówka ma zostać oddana w 2012 r. Na początku tego roku informacje płynące z Ministerstwa Zdrowia były bardzo złe dla losów tej inwestycji. Resort poinformował, że w tym roku nie otrzymamy żadnego finansowania z powodu kryzysu finansów państwa.

Nie mogliśmy zgodzić się z taką decyzją i nie wstrzymaliśmy naszych działań projektowych. Oczywiście nie chodziło o sam projekt budowlany, a o prace, które pozwolą nam teraz wyłonić firmę, która przygotuje nam ostateczny projekt budowlany.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH