
Zgodnie z założeniami resortu zdrowia, cała dydaktyka przygotowująca przyszłych lekarzy do stażu odbywałaby się w ciągu 5 lat studiów, a 6. rok byłby stażem przeddyplomowym.
Rynek Zdrowia: – W tym roku obchodzimy jubileusz 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Przypomnijmy postacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które przeszły do historii polskiej i światowej medycyny...
Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: – W okresie przedwojennym możemy wymienić chirurga – prof. Antoniego Leśniowskiego, który wraz z amerykańskim naukowcem Burrillem Bernardem Crohnem opisał chorobę znaną dziś pod nazwą Leśniowskiego-Crohna. Uczelnia może poszczycić się wspaniałymi postaciami internistów, a wśród nich wybitnym pediatrą – Józefem Polikarpem Brudzińskim, który został pierwszym rektorem odrodzonego uniwersytetu w Warszawie.
Profesor Władysław Mazurkiewicz pomagał Józefowi Piłsudskiemu, a trzeba przypomnieć, że był to okres, w którym psychiatrzy wspierali Marszałka w trudnym okresie, gdy zagrożone było jego życie.
W powojennym okresie mamy takie postacie, jak syn profesora Witolda Orłowskiego – profesor Tadeusz Orłowski i wspólnie działający z nim profesor Jan Nielubowicz. Profesorowie ci doprowadzają nie tylko do pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce, ale tworzą też w Warszawie Instytut Transplantologii, który odegrał wiodącą rolę w rozwoju transplantologii w całym kraju.
W chirurgii urazowo-ortopedycznej znamienitą postacią był profesor Adam Gruca, natomiast w urologii profesor Stefan Wesołowski, który w tym roku skończył 101 lat.
– Teraźniejszość WUM to m.in. budowa szpitala dziecięcego w Warszawie. Na jakim etapie są rozmowy dotyczące finansowania tego przedsięwzięcia przez budżet państwa?
– Wydatki na szpital dziecięcy zostały zapisane w budżecie państwa na rok 2008. Placówka ma zostać oddana w 2012 r. Na początku tego roku informacje płynące z Ministerstwa Zdrowia były bardzo złe dla losów tej inwestycji. Resort poinformował, że w tym roku nie otrzymamy żadnego finansowania z powodu kryzysu finansów państwa.
Nie mogliśmy zgodzić się z taką decyzją i nie wstrzymaliśmy naszych działań projektowych. Oczywiście nie chodziło o sam projekt budowlany, a o prace, które pozwolą nam teraz wyłonić firmę, która przygotuje nam ostateczny projekt budowlany.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 05:54 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- WT19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących w pokoju dziennikarskim
- WT19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- WT18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- WT17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- WT17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 3 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych