Prof. Lidia Brydak nagrodzona przez premiera

Nagrody premiera za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne otrzymało 44 naukowców i jeden zespół naukowy. Nagrodę specjalną za badania nad wirusem grypy otrzymała prof. Lidia Brydak - kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

- O dorobku naukowym decyduje to coś, co jest bardzo trudne do wycenienia - wyjątkowy umysł; jednak wybitne umysły bez wsparcia państwa same nie podołają konkurencji - mówił w środę (11 grudnia) premier Donald Tusk podczas uroczystości wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów.

Podczas uroczystości premier przypomniał o 26 mld zł, jakie zostały zainwestowane w Polsce m.in. w infrastrukturę czy laboratoria. Zauważył, że "za tym pójdzie blisko 40 mld zł w tej najbliższej perspektywie europejskiej na tę skomercjalizowaną część badań naukowych, a więc na te projekty naukowe, które mogą być zamawiane i wykorzystywane przez firmy".

Dodał, że Polacy mogą też sięgać po pieniądze na badania naukowe z "wielkiej puli europejskiej" wynoszącej 77 mld euro.

Wyjaśniając obecność na uroczystości marszałek Sejmu Ewy Kopacz - minister zdrowia w poprzednim rządzie, premier poinformował o przyznaniu nagrody specjalnej prof. Lidii Brydak.

- Po raz pierwszy pozwoliłem sobie zaproponować taką nagrodę specjalną. Pozwoliłem sobie na tę propozycję nie tylko dlatego, że wiem skądinąd o wielkim dorobku naukowym pani profesor, ale pamiętając też wielką batalię, jaką wspólnie z ówczesną minister zdrowia, dzisiejszą marszałek Ewą Kopacz, musieliśmy stoczyć - tłumaczył.

Jesienią 2009 r. podczas epidemii grypy A/H1N1 rząd nie zdecydował się na zakup szczepionek na tę grypę, argumentując, że nie ma pewności, czy są w pełni bezpieczne. Decyzje rządu wspierała prof. Brydak. W marcu 2010 r. członkowie Komisji ds. Społecznych, Zdrowia i Rodziny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ocenili, że Polska słusznie nie zakupiła szczepionek przeciwko grypie A/H1N1, nie ulegając w tej kwestii presji firm farmaceutycznych.

Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH