Prof. John A. Hansen doktorem Honoris Causa WUM

Światowej sławy ekspert w dziedzinie immunogenetyki klinicznej i klinicznej transplantacji szpiku, prof. John A. Hansen, został doktorem honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Z radością witamy w naszej społeczności akademickiej postać, która ma tak wielkie zasługi dla rozwoju transplantologii szpiku na świecie i w Polsce. Przyjmujemy w poczet doktorów honoris causa medyka, którego pomocy nasza uczelnia wielokrotnie doświadczała. Autorytet i wsparcie prof. Johna Hansena w znaczący sposób przyczyniły się do utworzenia ośrodka transplantologicznego w naszej uczelni  – mówił podczas uroczystości prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. John Hansen jest kierownikiem Laboratorium Immunogenetyki Klinicznej we Fred Hutchinson Cancer Research Centre oraz profesorem na University of Washington w Seatle. Należy do najbliższych współpracowników prof. E.D. Thomasa – laureata Nagrody Nobla, którą otrzymał za stworzenie programu przeszczepiania szpiku u człowieka.

Dzięki pracom i działalności klinicznej prof. Johna Hansena poznano szczegółowo strukturę głównego miejsca zgodności tkankowej u człowieka i jej praktyczne związki z wynikami transplantacji szpiku.

Prof. Hansen przyczynił się znacząco do udoskonalenia schematów terapeutycznych związanych ze zwalczaniem nowotworów układu chłonnego i kriotwórczego oraz przeszczepianiem szpiku, stwarzając tym samym szanse przeżycia i prowadzenia normalnego życia milionom chorych na całym świecie, dla których uprzednio nie było ratunku.

Po odejściu prof. E.D. Thomasa na emeryturę prof. Hansen przejął kierownictwo czołowego światowego ośrodka immunohematologii eksperymentalnej i klinicznej oraz najbardziej renomowanego ośrodka transplantacji szpiku – Fred Hutchinson Cancer Research Centre w Seatle.

Prof. Hansen jest autorem i współautorem licznych prac, a liczba ich cytowań w ostatnich 10 latach wynosi  ponad 4600.

Promotorem w postępowaniu o nadanie prof. Johnowi Hansenowi godności doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest profesor Andrzej Górski – wiceprezes PAN, były rektor WUM, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Instytutu Transplantologii WUM.

Recenzentami w procesie byli natomiast: prof. Wiesław Jędrzejczak – kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM, prof. Andrzej Lange – kierownik Zakładu Immunologii Transplantacyjnej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz prof. Gerhard Opelz – kierownik Zakładu Immunologii Transplantacyjnej Instytutu Immunologii Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech, Prezydent The Transplantation Society.

„Prof. John Hansen odegrał zasadniczą rolę w utworzeniu Narodowego Programu Dawców Szpiku w Stanach Zjednoczonych. Przez 20 lat był członkiem Rady Dyrektorów tej organizacji, a w latach 1997-98 jej Przewodniczącym. W latach 1984-1985 był Prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Badań Zgodności Tkankowej i Immunogenetyki” – napisał w uzasadnieniu przyznania tytułu prof. Wiesław Jędrzejczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH