Prof. Grzegorz Opala profesorem honorowym SUM

Były minister zdrowia, wybitny neurolog prof. Grzegorz Opala został w piątek, 3 października, wyróżniony tytułem profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uroczystość towarzyszyła inauguracji 67. roku akademickiego uczelni.

- To wysokie odznaczenie jest mi szczególnie drogie, bo dostaję je od własnego środowiska, własnej uczelni. Dziękuję Bogu, że na mojej drodze postawił tylu wspaniałych i dobrych ludzi, ta droga mogła być zrealizowana tylko dzięki nim wszystkim - powiedział prof. Opala, dziękując m.in. młodszym kolegom - profesorom, którzy wnioskowali o przyznanie mu tytułu.

Główne kierunki pracy naukowej prof. Opali dotyczyły choroby Parkinsona, zespołów otępiennych oraz udarów mózgu. Podczas piątkowej uroczystości wygłosił wykład inauguracyjny pt. "Choroby mózgu w starzejącym się społeczeństwie. Czy jesteśmy przygotowani?".

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Przemysław Jałowiecki podkreślił podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego, że uczelnia nie odczuwa na razie skutków niżu demograficznego - w tym roku do rekrutacji przystąpiło ponad 14,5 tys. kandydatów. O jedno miejsce na kierunku lekarskim ubiegało się blisko 13 kandydatów, a na lekarsko-dentystycznym - ponad 30.

Zaznaczył, że choć podstawowe cele szkolnictwa wyższego - prowadzenie badań naukowych, kształcenie studentów, kształtowanie postaw obywatelskich - pozostają niezmienne, to zmieniające się otoczenie wymusza konieczność ewolucji w funkcjonowaniu uczelni.

Naukę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczyna 10 tys. studentów, w tym ponad 2,8 tys. na pierwszym roku. Uczelnia kształci ich na 5 wydziałach, mieszczących się w Katowicach, Sosnowcu, Bytomiu i Zabrzu. Jest też organem prowadzącym 6 szpitali w regionie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH