Prof. Alicja Chybicka: Szybciej nie znaczy gorzej

Ministerstwo Zdrowia planuje m.in. likwidację stażu podyplomowego po studiach. Na praktyczne zdobycie umiejętności poświęcony byłby szósty rok studiów. Kolejne edukacyjne propozycje resortu to skrócenie specjalizacji oraz znaczące dodatki do rezydenckich pensji, które mają zachęcić młodych lekarzy, aby wybierali specjalizację w deficytowych dziedzinach medycyny, takich jak np. neonatologia, pediatria, anestezjologia czy patomorfologia. Te zamierzenia komentuje prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu.

W tej chwili tak dramatycznie brakuje nam lekarzy w niektórych dziedzinach medycyny, że skrócenie okresu stażowego i skierowanie młodych ludzi bezpośrednio do pracy po skończeniu studiów będzie skutkowało podparciem poradni w zakresie tych specjalności. Dla populacji wieku rozwojowego, czyli w pediatrii – o której mogę powiedzieć najwięcej – sam fakt, że lekarz przyjdzie do pracy już jest niezwykle korzystne.

Myślę, że kliniki dałyby sobie radę ze stażem odbywanym na 6 roku studiów. Tak naprawdę dla organizacji kliniki jest wszystko jedno czy staż odbywałby się po zakończonych studiach czy na ich ostatnim roku. Taki staż będzie korzystnym rozwiązaniem, które może pomóc w zreformowaniu studiów medycznych w kierunku zwiększenia czasu zajęć praktycznych.

Jesteśmy w epoce internetu, pozyskanie informacji teoretycznej jest bardzo proste, i to informacji aktualnej. Nie ma potrzeby prowadzenia aż tylu teoretycznych wykładów. Na te wykłady studenci nie chodzą. Wiedzę teoretyczną trzeba egzekwować, ale może to być wiedza uzyskana w domu z książek i internetu.

Co do pomysłu skrócenia czasu trwania specjalizacji. Myślę, że powinniśmy dostosować się do norm Unii Europejskiej. Skoro większość krajów uważa że wystarczającym dla odbycia specjalizacji jest  okres 5-letni, to nie twierdźmy, że wiemy lepiej.

Może warto zastanowić się czy wyższe wynagrodzenie w specjalizacjach deficytowych nie powinno dotyczyć nie tylko okresu rezydentury, ale i – potem – pracy. Pocieszające, że propozycje, które są dyskutowane już przyniosły większe zainteresowanie młodych lekarzy specjalizacjami deficytowymi. Dwa lata temu na Dolnym Śląsku w pediatrii musieliśmy zwrócić bodaj 9 rezydentur, zanosi się na to, że w tym roku – ani jednej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH