Prof. Adam Krętowski rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Swoje obowiązki rektor-elekt obejmie 1 września 2016 r. Fot. Archiwum RZ

Prof. Adam Krętowski, dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy zagranicznej, został w piątek nowym rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Swoje obowiązki rektor-elekt obejmie 1 września 2016 r.

Krętowski był jedynym kandydatem na to stanowisko. Zastąpi od września urzędującego od dwóch kadencji rektora prof. Jacka Niklińskiego, który nie mógł po raz trzeci startować w wyborach rektora.

Rektor-elekt, który przez ostatnie osiem lat sprawował funkcję prorektora ds. nauki zapowiada kontynuację rozwoju uczelni, która - jak przyznał w rozmowie z dziennikarzami - przeżywa "złoty wiek". Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należy bowiem do grona najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, realizuje wiele grantów naukowych oraz inwestycji, których celem jest rozwój badań, szukanie nowych metod leczenia.

Prof. Krętowski powiedział, że uczelnia ma zaplanowanych na najbliższe lata wiele działań. Wśród najważniejszych wymienił projekt pod nazwą CBI Plus o wartości ok. 200 mln zł. Znaczna część tych pieniędzy jest - jak mówił - zagwarantowana w ramach Kontraktu Terytorialnego województwa podlaskiego z rządem i będzie pochodzić z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Trwają starania o pozyskanie do współpracy przedsiębiorstw oraz o pieniądze z ministerstwa nauki na wkłady własne uczelni do tych przedsięwzięć.

Krętowski wyjaśnił, że główną ideą projektu CBI Plus jest medycyna spersonalizowana.

- Chcemy znaleźć takie metody terapii, które są właściwe dla konkretnego pacjenta. Nie dla wszystkich wskazane jest to samo leczenie, bo skuteczność takiego leczenia w różnych chorobach jest różna, czasem bywa bardzo niska. Natomiast wiemy, że mimo, że choroba jest podobna, to pacjenci różnie odpowiadają na różny sposób leczenia - mówił rektor-elekt i wskazał przykład chorób nowotworowych.

W planach jest również laboratorium cyklotronowe i produkcja radiofarmaceutyków o krótkim terminie rozpadu, które są potrzebne do nowoczesnych badań ludzkiego ciała w ośrodku, który stworzyła uczelnia w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Działa tam jeden z najnowocześniejszych w Polsce skanerów PET-MRi, będący hybrydą tomografii pozytonowej i rezonansu magnetycznego.

Uczelnia chce też budować centrum badań nad genomem, centrum nutraceutyczne, które będzie się zajmować badaniami nad żywnością funkcjonalną, biobank onkologiczny, centrum analizy i gromadzenia danych. To - jak podkreślił prof. Krętowski - grupa tzw. projektów komercyjnych, związanych ze współpracą z biznesem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH