
W piątek (28 kwietnia) Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło dwa stanowiska: dot. projektu rozporządzenia ws. ramowego programu zajęć praktycznych dla kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego oraz dot. projektu rozporządzenia ministra zdrowia ws. limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny.
Jeśli chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie ramowego programu zajęć praktycznych dla kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego Prezydium NRL proponuje rozszerzyć ramowy program zajęć dla kierunku lekarsko-dentystycznym m.in. o praktyczne nauczanie z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. Program praktycznego nauczania powinien obejmować m.in. informacje o: specyfice pracowni RTG, wyposażeniu pracowni w sprzęt, technikach wykonywania zdjęć wewnątrzustnych, w tym tele-bocznych i pantomograficznych, zasadach interpretacji i opisywania zdjęć RTG, roli badań RTG w leczeniu endodontycznym, diagnostyce RTG w chorobach przyzębia.
W sprawie projektu rozporządzenia dot. limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny
Prezydium NRL popiera podwyższenie limitu przyjęć na kierunek lekarski, zwłaszcza w zakresie studiów prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim.
Jednocześnie Prezydium zaważa, że w projektowanym rozporządzeniu wzrost limitu przyjęć na kierunek lekarski nie jest już tak duży jak w ubiegłym roku. W roku akademickim 2017/2018 planowany limit przyjęć zwiększy się ogółem o 460 miejsc. Na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w języku polskim dla obywateli polskich ma przybyć łącznie 249 miejsc, przy czym biorąc pod uwagę, że w roku akademickim 2017/2018 kształcenie w tej formie dodatkowo rozpoczną trzy nowe jednostki, którym łącznie przyznano 190 miejsc, wzrost liczby miejsc w jednostkach już wcześniej prowadzących szkolenie nie jest znaczący (wzrost o 59 miejsc).
W ocenie Prezydium rozkład miejsc na uczelniach medycznych powinien preferować przyszłych lekarzy kształcących się w języku polskim, za czym powinno pójść odpowiednie zwiększenie uczelniom dotacji z budżetu państwa. Niezapewnienie odpowiednio zwiększonego finansowania dla uczelni medycznych grozi obniżeniem dotychczasowych standardów i jakości kształcenia.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia zmniejszenie o 30 miejsc, w stosunku do jednej z uczelni, limitu przyjęć na jednolite studia magisterskie prowadzone w języku polskim dla obywateli polskich.
W odniesieniu do limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny Prezydium NRL pozytywnie ocenia propozycję zmniejszenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny, co stanowi realizację od dawna podnoszonego przez samorząd lekarski postulatu. Jednocześnie Prezydium zwraca uwagę, że obniżenie limitu przyjęć na kierunku lekarsko-dentystycznym o 32 miejsca nie jest jednak znaczące.
Więcej: nil.org.pl

CZYTAJ TAKŻE
- ŚR, 21:05 Zakopane: trwa śledztwo dotyczące nieprawidłowości w szpitalu powiatowym
- ŚR, 20:21 Resort rodziny: to był dobry rok dla seniorów
- ŚR, 20:10 MZ: projekt rozporządzenia ws. orzekania o stanie zdrowia nauczyciela akademickiego
- ŚR, 19:49 Czechy: w szpitalu w Ostrawie odbyła się msza za ofiary strzelaniny
- ŚR, 19:17 Leczenie bólu przewlekłego jest dla lakarzy dużym wyzwaniem
- ŚR, 18:57 Specjaliści: z epidemią otyłości i cukrzycy typu 2 musimy walczyć systemowo
- ŚR, 18:36 Eksperci: wiele osób nie odróżnia przeziębienia od groźnego wirusa grypy
- 1 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 4 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 5 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 6 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 7 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych