Prezydent w PUM podczas inauguracji roku akademickiego: czekam na polskiego Nobla Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. archiwum

W nauce najistotniejsza jest uczciwa debata, oparta na argumentach, wynikach badań, wolna od kwestii pozamerytorycznych - podkreślił we wtorek (4 października) w Szczecinie prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w inauguracji roku akademickiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prezydent zwrócił uwagę na państwowy charakter, jaki ma inauguracja roku akademickiego, a także o szacunku należnym profesorom i kadrze naukowej. Wspomniał o nowatorskich badaniach, które od lat prowadzi szczecińska uczelnia. Zwracając się do studentów, życzył im powodzenia w nauce, a także wezwał ich do odwagi i otwartości na debatę.

- Nie bójcie się dyskusji, tego, że powiecie coś, co jest sprzeczne z zastanymi poglądami. W nauce jedna rzecz jest najistotniejsza, nawet kilka. Po pierwsze debata, uczciwa i rzetelna, mieszcząca się w zasadach etyki, oparta na argumentach, faktach, wynikach badań, wolna od kwestii pozamerytorycznych, ideologii, tam gdzie ona nie jest potrzebna, a przede wszystkim od osobistych uprzedzeń - podkreślił.

- Jeżeli waszą pracę naukową w ten sposób uda się wykrystalizować zawsze będziecie mogli podejść do debaty z podniesionym czołem i dyskutować z teoriami, które są nawet uważane powszechnie za fundamentalne. Bo zawsze może się okazać, że właśnie uda się odkryć coś co ma charakter przełomowy. Jako prezydent czekam na polskiego Nobla - podkreślił Andrzej Duda.

- Przełamujcie państwo bariery, także w nauce światowej, nawet kiedy swoje poglądy głoszą najwięksi koryfeusze - wezwał naukowców.

Prezydent zaapelował do kadry naukowej, żeby patrzyła na studentów z wyrozumiałością, wspierała ich, ale też pozwalała im na polemikę, "pozwalała nie zgadzać się z zastanymi poglądami".

- Rozwój nauki polega na polemice, na debacie, przełamywaniu tego co zastane, sięganiu tam, gdzie nikt nie sięgnął. Na to trzeba młodym pozwolić, mało - trzeba ich mobilizować, żeby tak działali - zaznaczył Duda.

Jak podkreślił, w polityce powinno się mieć umiar, ale z nauką sytuacja ma się inaczej. - Umiar w nauce nie jest potrzebny. W nauce potrzebna jest odwaga, twarde wywodzenie swoich argumentów, przełamywania - powiedział Andrzej Duda.

Jednocześnie podkreślił, że rozpoczęcie roku akademickiego jest niezwykłym połączeniem tradycji, dostojeństwa, szacunku i młodość. Jak zauważył, "wybór studiów medycznych to odważna decyzja w wyznaczeniu w swoim życiu celu, by w przyszłości zawodowej zająć się ochroną zdrowia, ratowaniem życia ludzkiego". - Dziękuję, że wybraliście tę drogę do służby dla drugiego człowieka - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH