Prezes PAN: zarobki na uczelniach i w instytutach powinny być podobne Rośnie dysproporcja między tym, ile naukowcy na tych samych stanowiskach zarabiają w instytutach PAN i na uczelniach. Fot. Fotolia

Na uczelniach publicznych była ostatnio seria podwyżek dla naukowców, a w instytutach naukowych PAN - nie. Rośnie dysproporcja między tym, ile naukowcy na tych samych stanowiskach zarabiają w instytutach PAN i na uczelniach. Dla nas to poważny problem - powiedział PAP prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Akademia Młodych Uczonych PAN przeprowadziła w czerwcu internetową ankietę "Problemy instytutów i reforma PAN oczami młodych naukowców". Jednym z częściej wspominanych przez naukowców problemów były niskie zarobki.

Według danych z 2016 r. - na które powołano się w raporcie AMU PAN - są spore różnice w zarobkach pracowników poszczególnych wydziałów PAN. Najmniejsze zarobki osiągają pracownicy Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych - to średnio 4173 zł na rękę (po podliczeniu wszystkich składowych wypłaty). A największe zarobki mają pracownicy Wydziału III Nauk Ścisłych i O Ziemi - to średnio 6192 zł netto.

Autorzy raportu podają przykład, że wynagrodzenie zasadnicze netto profesora nadzwyczajnego w kilku instytutach wynosi nie więcej niż 2600 zł. "Należy podkreślić, że wynagrodzenia zasadnicze asystentów i adiunktów nierzadko są niewiele wyższe lub równe płacy minimalnej" - dodają autorzy raportu.

Tymczasem na razie resort nauki zapowiadał tylko podwyżki dla naukowców zatrudnionych na uczelniach publicznych. Projekt rozporządzenia do nowej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawy 2.0) zakłada, że wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wyniesie 6410 zł. Profesor uczelni miałby zarabiać nie mniej niż 83 proc. wynagrodzenia profesora (5320 zł), a adiunkt 73 proc. (4679 zł).

PAP zapytała prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego o problem związany z wysokością zarobków w instytutach Akademii.

Według prezesa PAN nierzadko zdarza się, że profesor na uczelni zarabia zupełnie inne stawki niż profesor w instytucie PAN. To samo dotyczy adiunktów oraz asystentów.

- Jeśli istnieje duża dysproporcja między pensjami osób na podobnych stanowiskach w różnych placówkach publicznych, to jest poważny problem dla placówki z niższymi uposażeniami. Nie pozyskuje ona osób najzdolniejszych, tylko te następne w kolejności - powiedział Jerzy Duszyński.

- Zarobki na uczelniach i w instytutach powinny być na porównywalnym poziomie. A tak nie jest. Na uczelniach od kilku lat trwała seria podwyżek. A teraz zapowiadane są dalsze podwyżki. Natomiast, jeśli chodzi o instytuty PAN, podwyżek nie było. To bardzo duży problem - ocenił.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych