Prezes NRL pisze do dyrektora CEM ws. PES z anestezjologii i intensywnej terapii

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) zwrócił się do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) Mariusz Klenckiego o udostępnienie zadań testowych wraz z kluczem odpowiedzi, wykorzystanych podczas egzaminu specjalizacyjnego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.

Przypomnijmy, że z opublikowanych przez CEM wyników Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) z anestezjologii i intensywnej terapii wynika, iż z 86 zdających zdało jedynie 13 lekarzy.

Ten fakt oraz napływające do NRL głosy lekarzy, którzy 27 października przystąpili do tego egzaminu i negatywnie oceniają zakres pytań testowych, skłoniły prezesa NRL do wystosowania prośby o udostępnienie materiałów z egzaminu. NRL wskazuje, że bez tych informacji samorząd lekarski nie ma możliwości odniesienia się do wyników egzaminu oraz do opinii lekarzy.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, grupa lekarzy, która przystąpiła do PES w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii 27 października protestuje przeciwko zasadom przeprowadzania tego egzaminu.

W liście otwartym lekarze zwracali uwagę na fakt, iż w ramach przygotowania musieli przeczytać kilkadziesiąt pozycji książkowych, a dodatkowo wytyczne oraz inne materiały, o łącznej liczbie 20-30 tysięcy stron. Wykaz literatury - jak piszą w liście otwartym do mediów - nie zawiera jednak uszeregowania tych materiałów źródłowych pod względem ich wagi, zarówno dla codziennej praktyki jak i pod kątem egzaminu testowego.

"Pytania testowe przeprowadzonego w wyżej wymienionym terminie egzaminu były w naszej ocenie niejednokrotnie nadmiernie szczegółowe, dotyczyły na przykład leków niedopuszczonych aktualnie do użytku na terytorium RP. Stopień szczegółowości poruszanych zagadnień teoretycznych nie przystawał do realnej pracy lekarza praktyka, ani też do trybu i sposobu odbytego przez sześć lat specjalizacji szkolenia" - twierdzą lekarze.

Czytaj. Niedoszli anestezjolodzy protestują w liście otwartym

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH