Poznański Uniwersytet Medyczny podniósł drastycznie czesne dla zagranicznych studentów medycyny - podała Gazeta Wyborcza. Studenci musieli przystać na nowe warunki ponieważ nie wpuszczano ich na zajęcia.

Zaległości piętrzyły się. Zostaliśmy postawieni pod ścianą - mówi Gazecie Monika, amerykańska studentka drugiego roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym. Jej grupa zaczynała semestr w lipcu. Już na początku nauki poinformowano ich, że jeśli nie podpiszą nowych umów z uczelnią, nie wejdą na zajęcia.

W ubiegłym roku czesne wynosiło ono 14,5 tys. dol., w tym wzrosło do 17,4 tys. dol. Tymczasem jak twierdzą studenci, w Ameryce zapewniano ich, że czesne może być podnoszone najwyżej o 5 proc. rocznie.
Na nowe warunki godzą się też studenci trzeciego roku, którzy naukę rozpoczęli parę tygodni później. Zwycięstwo uniwersytetu?

- Nie chciałbym tego tak przedstawiać - mówi Gazecie prof. Jacek Wysocki, rektor UM. - Do podwyżki zmusił nas słabnący dolar. W ciągu roku stracił 25 proc. wartości. Takiej sytuacji nie przewidzieli nasi doradcy ekonomiczni. Studenci za naukę płacą w dolarach, a my wykładowców opłacamy w złotówkach.

Jak podaje dziennik, studenci, parafując dokumenty dopisali, że składają swój podpis pod przymusem.

- Zostawiliśmy sobie otwartą furtkę - mówi Asia. Czy rzeczywiście?
- Taki dopisek sam w sobie nie ma doniosłości prawnej. Targów ekonomicznych za przymus uznać nie można - mówi mec. Łukasz Szmit z kancelarii prawnej dr Marcin Wojcieszak i Wspólnicy.
Studenci zamierzają też domagać się dokładnego rozliczenia wpłacanych przez siebie pieniędzy.

- Chcemy mieć pewność, że te pieniądze nie służą łataniu dziur w budżecie uczelni - tłumaczą Gazecie.
Prof. Wysocki zapewnia, że jeśli tylko studenci zwrócą się do uczelni o rozliczenie, na pewno je otrzymają.

W tym roku o jedno miejsce na pierwszym roku medycznego kursu dla studentów zagranicznych walczyło po trzech, czterech zagranicznych kandydatów. Aby w przyszłości uniknąć powikłań wynikających z wahań kursu, z nowymi studentami uniwersytet podpisuje umowy wyłącznie w złotówkach - podała Gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH