Poznań: apel profesora czy konsultanta?

Prof. Janusz Gadzinowski dołączył się do niedawnego apelu stu naukowców przeciwko in vitro. W liście do marszałków Sejmu i Senatu podpisał się jako kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i wojewódzki konsultant ds. neonatologii.

O ile stu trzech naukowców po listem podało jedyne tytuły naukowe i miejscowości, w których pracują, o tyle prof. Janusz Gadzinowski wymienił sprawowane funkcje i stanowiska, co wzbudziło zastrzeżenia.

W liście napisał m.in., że „jako lekarz i kierownik największej kliniki neonatologii w Polsce obserwuje oprócz radości rodzin z powodu posiadania dziecka w następstwie stosowania metody in vitro, także tragedie będące konsekwencją częstszego występowania ciąży mnogiej z ryzykiem porodu przedwczesnego.”

Nie chodzi jednak o argumenty i własne poglądy profesora - te są znane i szanowane w wielu środowiskach. Profesor jest członkiem Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim i deklaruje, że „jako katolik uznaję wszystkie poglądy Kościoła katolickiego”. Kontrowersje wzbudziło natomiast powoływanie się na sprawowane funkcje.

– To nadużycie – stwierdził w Głosie Wielkopolskim prof. Grzegorz Bręborowicz, ginekolog, autor wielu podręczników z zakresu ginekologii i położnictwa. – Byłem wiele lat rektorem i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mój pracownik pisze protest, podpisuje się pod nim funkcją, jaką pełni w mojej placówce, zupełnie tego nie konsultując ze mną – dodaje prof. Bręborowicz.

Od treści apelu odcina się też Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, którego władze uważają, że profesor nie powinien firmować nazwą uczelni swoich prywatnych opinii. Podobne stanowisko zajmuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Prof. Gadzinowski w piątek (29 października) uczestniczył w konferencji Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim, gdzie jeszcze raz wyłożył argumenty przeciwko in vitro. Nie udało się nam uzyskać komentarza profesora nt. podnoszonych uwag.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH