Poznań: Uniwersytet Medyczny wprowadza zakaz pracy u konkurencji Poznań: Uniwersytet Medyczny wprowadza zakaz pracy u konkurencji. Fot. Archiwum

Co dziesiąty pracownik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dorabia sobie w konkurencyjnej szkole wyższej. Uczelnia chce to zmienić i zaostrza przepisy o zakazie konkurencji.

O pozwolenie na pracę poza uczelnią naukowcy muszą wystąpić do końca września. Jeśli nie dostaną zgody rektora, która ma być wydawana w wyjątkowych sytuacjach i po zasięgnięciu opinii dziekana wydziału, staną przed wyborem: albo praca w macierzystej uczelni, która daje większą szansę na rozwój naukowy, albo w konkurencji, która pewnie lepiej płaci.

Uchwała senatu poznańskiego Uniwersytetu Medycznego o zakazie konkurencji obowiązuje od tego lata. Dotyczy nie tylko pracy w ośrodkach naukowych i badawczych, ale też udziału w tworzeniu nowych kierunków lub specjalności w konkurencyjnych uczelniach.

Pracownikom uniwersytetu nie wolno także reklamować innych szkół wyższych ani zasiadać w zarządach spółek, które przyjmują zlecenia od uczelni.

Więcej: www.wyborcza.pl

Zjawisko wprowadzania klauzul o zakazie konkurencji nasiliło się szczególnie w latach 2011-2013. Dotyczyło nie tylko uniwersytetów medycznych (m.in. w Łodzi), także szpitali.

Na przykłady w 2011 i 2012 r. wprowadzono lub zapowiedziano wprowadzenie klauzul lojalnościowych dla lekarzy w: Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie (zakaz konkurencji objął nawet pracowników, którzy byli zatrudnieni na umowę-zlecenie albo prowadzili własną działalność gospodarczą), Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, Specjalistycznym Psychiatrycznym ZOZ w Łodzi, Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy.

Głównym powodem aneksowania umów o pracę i lekarskich kontraktów (umów cywilnoprawnych) były niepowodzenia szpitali w konkursach NFZ na świadczenia medyczne lub obawa dotycząca utraty finansowania przez Fundusz usług w ramach kontraktów. Znaczna część dyrektorów twierdziła, że skoro zakaz pracy dla konkurencji w gospodarce rynkowej jest normą, to nie ma powodu, by w ochronie zdrowia było inaczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH