Portugalskie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich ustanowiło Międzynarodową Nagrodę Etyki Lekarskiej i Deontologii im. Papieża Jana XXI.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, celem nagrody będzie popieranie i docenianie badań i działań praktycznych w zakresie etyki i wierności lekarzy ich zasadom moralnym. O to szczególne wyróżnienie będzie się mogło ubiegać najlepsze oryginalne dzieło, napisane lub ogłoszone w okresie między kongresami, odbywają się co 4 lata.

Prace zgłaszane do tego wyróżnienia muszą dotyczyć etyki lekarskiej lub obracać się wokół spraw deontologii oraz zagadnień związanych z tymi działami nauki w szerszym wymiarze, najbardziej dyskutowanych w tym okresie. W odniesieniu do ostatnich wydarzeń, praca mogłaby dotyczyć np. pomocy medycznej dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti.

Nagroda nosi imię Jana XXI, który stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1276-77 i był jedynym, jak dotychczas, papieżem narodowości portugalskiej. Pochodził z lekarskiej rodziny. Studiował medycynę w Montpellier, wykładał też nauki lekarskie w Sienie.

Pozostawił po sobie wiele prac z zakresu teologii, filozofii i biblistyki, ale i medycyny, zwłaszcza okulistyki i ogólnego leczenia różnych chorób. Z tego względu bywa nazywany ,,Papa Medicus", czyli Papież Lekarz.

Nagroda po raz pierwszy zostanie wręczona na XXIII kongresie Międzynarodowej Federacji Lekarzy Katolickich (FIAMC), który w dniach 6-9 maja w Lourdes nt. ,,Medycyna i wiara".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH