Porażka zwolenników utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy W swoim stanowisku Rada Główna wskazuje na wady prawne projektu oraz fakt, że jest on sprzeczny z tendencjami wzmacniania potencjału wyższych uczelni poprzez integrację. Fot. archiwum

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, który miałby powstać w wyniku wyłączenia Collegium Medicum ze struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

O opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował w środę rzecznik UMK dr hab. Marcin Czyżniewski.

W Sejmie 7 stycznia został złożony obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, pod którym zebrano ponad 160 tys. podpisów. Projekt oczekuje na pierwsze czytanie.

"W swoim stanowisku Rada Główna wskazuje na wady prawne projektu oraz fakt, że jest on sprzeczny z tendencjami wzmacniania potencjału wyższych uczelni poprzez integrację. Członkowie Rady podkreślają, że projekt nie zawiera merytorycznego uzasadnienia celowości, a tym bardziej konieczności wydzielenia Collegium Medicum ze struktur UMK. Wnioskodawcy nie podjęli próby oszacowania utraty korzyści wynikających z funkcjonowania Collegium Medicum w ramach uniwersytetu, nie podali też, jakie korzyści mogłyby wynikać ze zmiany statusu tej jednostki" - napisał w komunikacie rzecznik UMK.

Dr hab. Marcin Czyżniewski zwrócił uwagę, że Rada Główna podkreśla "powierzchowność rozwiązań przyjętych w projekcie ustawy", w tym w kwestiach dotyczących ustroju uniwersytetu, składu organów kolegialnych oraz struktury organizacyjnej w części administracji i obsługi, co - zdaniem Rady - "może prowadzić do zawiłych prawnie i faktycznie problemów w funkcjonowaniu zarówno UMK, jak i Uniwersytetu Medycznego".

"Rada wskazuje, że nierozwiązane pozostają także kwestie dotyczące umów o współpracy międzynarodowej czy wymianie studentów. Rada podnosi też kwestię podmiotowości pracowników, w tym ich akceptacji dla zmiany pracodawcy i jego statusu oraz respektowania prawa studentów co do podjęcia studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a nie Uniwersytecie Medycznym, co - jak czytamy w stanowisku - może mieć znaczenie dla renomy uczelni wydającej dyplom" - podkreślił rzecznik.

W swojej opinii Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomniała, że autonomia uniwersytetu jest wartością kluczową, zapewnioną przez konstytucję i wskazała, że w uzasadnieniu do projektu ustawy nie wspomniano o żadnej debacie w środowisku akademickim UMK na temat wydzielenia podstawowej jednostki organizacyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH