Poradnik nt. stwardnienia guzowatego dla chorych, rodziców i opiekunów

Wydawnictwo Lekarskie PZWL w serii "Centrum Zdrowia Dziecka poleca" wydaje nowy poradnik "Stwardnienie guzowate" autorstwa Sergiusza Jóźwiaka i Katarzyny Kotulskiej-Jóźwiak.

Jak informuje PZWL "Stwardnienie guzowate" to pierwsza książka na ten temat  skierowana do chorych, ich rodziców i opiekunów. Autorzy opisują przyczyny, objawy, rodzaje badań oraz leczenie stwardnienia guzowatego. Omawiają znaczenie poradnictwa  genetycznego i rolę aktywnej współpracy chorego lub jego opiekuna z lekarzem.

Poradnik zawiera także adresy i telefony kontaktowe do ośrodków, w których chorzy na stwardnienie guzowate bądź ich opiekunowie mogą szukać pomocy. Autorzy zamieścili też ważne informacje w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Słownik znajdujący się na końcu książki powinien ułatwić zrozumienie terminów medycznych, które pojawiają się w książce.

Jak czytamy we wstępie do książki: "stwardnienie guzowate jest drugą co do częstości po nerwiakowłókniakowatości typu I chorobą skórno-nerwową, przebiegającą często z padaczką i opóźnieniem rozwoju umysłowego. Na opóźnienie rozwoju umysłowego narażone są zwłaszcza dzieci, u których napady padaczkowe wystąpiły w 1. roku życia."

Autorzy zwracają uwagę, że "niekorzystny wpływ padaczki na społeczne funkcjonowanie chorego wiąże się z gorszymi wynikami w nauce, trudnościami w znalezieniu pracy i niezdolnością do kierowania pojazdami. Rodzice chorych dzieci mają kłopoty z powierzeniem ich czasowej opiece krewnym lub przyjaciołom. Dla chorych i ich bliskich te czynniki są niekiedy równie istotne jak część napadów padaczkowych.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH