Plany rozwoju Krajowego Biobanku i proces legislacji genetycznych testów molekularnych w Polsce - to główne zagadnienia polsko- brytyjskiego forum genetyki molekularnej, które we wtorek (2 czerwca) rozpoczęło się w Warszawie.

Podczas dwudniowego spotkania odbywają się warsztaty i konferencja dotycząca uregulowania zasad działalności laboratoriów molekularnych. Organizatorami forum są są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasada Brytyjska.

Biobanki - prywatne i państwowe - gromadzą, przechowują i analizują próbki zarówno ludzi zdrowych, jak i chorych. Z każdą próbką powiązane są informacje medyczne, środowiskowe, wiadomości o stylu życia oraz dane z obserwacji klinicznych (trwających nawet dziesiątki lat). Dzięki temu możliwe są badania nad zależnością między genami pacjenta a określonymi schorzeniami.

Zdaniem obecnych na spotkaniu ekspertów, biobanki pozwolą lepiej poznać uwarunkowania genetyczne i środowiskowe chorób dziedzicznych, badać ludzi pod kątem ich podatności na choroby i dostosować terapię do indywidualnych cech pacjenta. Kraje takie jak Wielka Brytania, Kanada, Norwegia czy Szwecja zaczęły już tworzyć krajowe biobanki.

- Działania na tak dużą skalę pozwalają zwiększyć skuteczność badań (unika się dublowania prac) i obniżyć koszty - ocenił dr Martin Yuile. Rekordzistą jest Islandia - aż 60 proc. dorosłych Islandczyków zdeponowało w biobanku próbki swojego DNA.

Eksperci przyznają, że rozwój biobanków niesie ze sobą jednak problemy natury etycznej, społecznej i prawnej. Wymagają one uregulowań gwarantujących innowacyjność badań i ochronę interesów pacjenta.

- W Polsce istnieją na razie małe, lokalne biobanki - mówił prof. Bohdan Górski z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, który w lutym odbył szkolenie w Wielkiej Brytanii. Polska dopiero się przygotowuje do wstąpienia do BBMRI - Ogólnoeuropejskiej Infrastruktury Biobanków i Zasobów Biomolekularnych.

Projekt BBMRI dofinansowała Unia Europejska kwotą pięciu milionów euro. W skład Konsorcjum projektu wchodzi 52 uczestników oraz 150 partnerów stowarzyszonych z całej Europy. Dzięki projektowi możliwe będzie powiązanie w jedną sieć wszystkich europejskich banków materiału biologicznego pochodzącego od człowieka, ułatwiony też będzie również dostęp do nich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH