Polskie uczelnie i Uniwersytet Cambrigde rozwiążą zdrowotne problemy

Polskie uczelnie i Uniwersytet Cambridge (Wielka Brytania) utworzą sieć, w ramach której będą prowadziły badania naukowe nad rozwiązywaniem prawnych i medycznych problemów zdrowia człowieka - poinformowały w Białymstoku władze Uniwersytetu Cambrigde.

W skład konsorcjum wejdzie Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Instytut Kryminologii Uniwersytetu Cambridge. Inicjatorem oraz koordynatorem sieci jest wydział prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Umowa między członkami konsorcjum zostanie podpisana 8 listopada.

Rektor Uniwersytetu w Cambridge prof. Leszek Borysiewicz, który w sobotę (18 października) spotkał się z władzami i pracownikami Uniwersytetu w Białymstoku, mówił na konferencji prasowej, że to bardzo ważne, iż uczelnie chcą ze sobą współpracować, co pomoże realizować projekty dotyczące m.in. prawa karnego i medycyny. Dodał, że istotą tych projektów będzie to, iż zostaną one opracowane przez naukowców wszystkich uczelni i będą to projekty wspólne, a nie tylko któregoś z uniwersytetów.

Na spotkaniu z pracownikami podkreślał, że jego uniwersytet bardzo chętnie nawiązuje współpracę z uczelniami i firmami z całego świata, które pomagają rozwijać się naukowo doktorantom. Jako przykład podał Indie, gdzie uczelnia realizuje blisko 300 projektów.

Międzynarodowa sieć naukowa swoją działalność ma koncentrować na zagadnieniach z zakresu prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki, prawa ochrony zdrowia, prawa cywilnego czy nauk medycznych. Oprócz realizacji wspólnych projektów w ramach sieci będzie możliwość m.in. wymiany kadry akademickiej czy organizacja wspólnych konferencji.

Zdaniem rektora Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Leonarda Etela, ważne jest to, że temat i zagadnienia, jakimi ma zajmować się sieć zainteresowały naukowców i chcą ze sobą współpracować. Nie mówił jednak o konkretach współpracy, te mają być znane po podpisaniu umowy.

Uniwersytet w Białymstoku w ubiegłym roku zainicjował tzw. Sieć Uniwersytetów Pogranicza, w skład której wchodzi 10 uczelni z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Celem konsorcjum jest bliższa współpraca naukowa i dydaktyczna zrzeszonych uczelni. W tym roku akademickim ma rozpocząć się wymiana nauczycieli akademickich między uczelniami, rozpocznie się też wymiana studentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH