Polscy naukowcy uczą się zarządzania nowoczesnymi laboratoriami

W Polsce zbudowano nowoczesną infrastrukturę badawczą za ponad 5,5 mld złotych, teraz naukowcy powinni nauczyć się nią zarządzać. Dzięki programowi SIMS, uruchomionemu przez NCBiR 120 uczonych skorzysta ze staży w najlepszych jednostkach badawczych na świecie.

Projekt - SIMS - Science Infrastructure Management Support (Wsparcie zarządzania infrastrukturą badawczą beneficjentów) to nowy projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

- Z pieniędzy strukturalnych zbudowaliśmy w Polsce zaawansowaną infrastrukturę, powstało wiele parków naukowych. Teraz musimy nauczyć się nią zarządzać. Musimy też znaleźć sposób na to jak ta aparatura będzie utrzymywana - ocenia prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

Dyrektor NCBiR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski zaznacza, że w ostatnich latach za ponad 5,5 mld złotych zrealizowano w Polsce dziesiątki projektów: - To jest jednak dopiero pierwszy etap bardzo długiej drogi, przez którą przejdą przedsięwzięcia. Wielkie wyzwania dopiero się zaczynają, bo infrastruktura badawcza ma służyć przez dziesiątki lat.

Wyjaśnił, że tak zaawansowanej infrastruktury nie da się utrzymać jedynie nieco modyfikując to, co do tej pory naukowcy robili w laboratoriach o znacznie mniejszych kosztach utrzymania i mniejszych możliwościach badawczych.

- Czeka nas zasadnicza zmiana sposobu zarządzania i finansowania przedsięwzięć. Musimy przejść przez reformę sposobu zarządzania infrastrukturą badawczą. Jednym z oczywistych działań jest sprawdzenie jak to robią inni za granicą, co nie oznacza, że będziemy wprost kopiowali znane na świecie rozwiązania - dodał prof. Kurzydłowski.

Dzięki zainicjowanemu przez NCBiR programowi SIMS 120 menedżerów nauki i kierowników laboratoriów wyjedzie na 4-5 tygodniowe staże zagraniczne do renomowanych uniwersytetów zarządzających dużą infrastrukturą badawczą, lub firm i instytutów badawczych wysokich technologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH