Politechnika Rzeszowska będzie współpracować ze szpitalem w Brzozowie Szpital Specjalistyczny w Brzozowie będzie współpracował z Politechniką Rzeszowską. Fot. Archiwum

Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie inżynierii medycznej, realizację prac dyplomowych i możliwość odbywania praktyk zawodowych zakłada współpraca między Szpitalem Specjalistycznym w Brzozowie i Politechniką Rzeszowską (PRz).

Umowę w tej sprawie podpisali w środę (14 lutego) rektor uczelni prof. Tadeusz Markowski i dyrektor szpitala Antoni Kolbuch.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PRz Katarzyna Kadaj-Kuca w ramach współpracy obie instytucje będą prowadzić wspólne badania naukowe, prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie inżynierii medycznej.

Jednym z założeń porozumienia jest także współpraca dotycząca zajęć dydaktycznych dla studentów inżynierii medycznej. Studenci będą mogli realizować swoje prace dyplomowe w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie i odbywać tam praktyki zawodowe.

- W ramach wspólnych badań planowane jest opracowywanie nowych rozwiązań ułatwiających proces diagnozowania i leczenia. Współpraca badawcza będzie odpowiedzią na sygnalizowane przez środowisko lekarskie, istniejące problemy medyczne, m.in. z zakresu ortopedii i rehabilitacji, obrazowania, akwizycji i przetwarzania danych medycznych - zaznaczył dr hab. inż. Sławomir Miechowicz z Katedry Konstrukcji Maszyn Politechniki Rzeszowskiej.

Na współpracy skorzystają naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, którzy będą prowadzić prace dotyczące ortopedii, takie jak: modelowanie i wydruk struktur, projektowanie implantów i protez oraz w zakresie fizyki medycznej. Rzeczniczka PRz przypomniała, że szpital w Brzozowie jest czołowym ośrodkiem w Europie, jeśli chodzi o liczbę wszczepianych implantów i endoprotez.

Dr Grzegorz Guzik ze Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie wyraził przekonanie, że współpraca Oddziału Ortopedii Onkologicznej szpitala w Brzozowie z Politechniką Rzeszowską, gdzie kształcą się studenci inżynierii medycznej, to szansa na doskonalenie umiejętności zawodowych, zarówno przyszłych inżynierów jak i lekarzy, w zakresie nowych technik obrazowania przestrzennego, planowania i wykonywania modeli 3D kości oraz implantów mających coraz szersze zastosowanie w medycynie.

- Mamy nadzieję, że w przyszłości może ona zaowocować wytwarzaniem własnych implantów w technologii druku 3D i przyczynić się do poprawy wyników leczenia chorych z rozległymi ubytkami kości powstałymi w wyniku urazów czy też nowotworów - dodał.

Pierwsi absolwenci inżynierii medycznej ukończyli już Politechnikę Rzeszowską. Kierunek ten został uruchomiony w październiku 2014. W ramach prac inżynierskich opracowali m.in. modele sprzętu medycznego i skonstruowali urządzenia i systemy diagnostyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH