Podręcznik dla dzieci niewidomych można aktualizować w Internecie.

– Podręczniki dla dzieci niewidomych są adaptowane na bieżąco, szkoły mogą pobierać ich wersje elektroniczne w całości lub we fragmentach, w zależności od swoich potrzeb – poinformował w Sejmie wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski.

Odpowiadał on na pytania posłanek PO Ewy Wolak i Ewy Drozd, dotyczące postępu prac nad wydrukiem podręczników dla dzieci niewidomych.

Włodkowski przypomniał, że MEN od wielu lat finansuje adaptacje, druk i dystrybucję podręczników dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Do zeszłego roku wykonawcy druku byli wyłaniani na drodze konkursów zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych co – jak zaznaczył wiceminister – skutkowało długotrwałymi, czasochłonnymi procedurami i opóźniało realizację.

Przypomniał, że w ubiegłym roku, w oparciu o ustawę o szkolnictwie wyższym, MEN zawarło umowę z Uniwersytetem Warszawskim i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim na wykonanie adaptacji książek i ćwiczeń dla uczniów niewidomych i niedowidzących, a także wydrukowanie wskazanych przez szkoły adaptacji.

– Uczelnie te mają doświadczenie w wykonywaniu takich adaptacji i zapewniają wykwalifikowaną kadrę oraz warunki techniczne niezbędne do realizacji tego zadania – mówił Włodkowski.

– Wersje elektroniczne adaptowanych podręczników są udostępniane na stronie internetowej MEN. Dyrektorzy szkół mogą pobierać na bieżąco całe podręczniki lub ich części i drukować w zależności od potrzeb uczniów – poinformował wiceminister. Dodał, że podręczniki i ćwiczenia z drukiem powiększonym drukowane są i przekazywane szkołom zgodnie z ich zamówieniami.

Według Włodkowskiego jest to rozwiązanie optymalne, zabezpieczające w pełni potrzeby uczniów niewidomych i niedowidzących.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH