Podkarpackie: marszałek, wojewoda i rektor UR łączą siły ws. szpitala uniwersyteckiego Powstanie SU ma służyć pacjentom, studentom oraz pomóc w ściągnięciu wysokowykwalifikowanej kadry Fot. Archiwum

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek będą zabiegać o powołanie w Rzeszowie szpitala uniwersyteckiego. W środę (21 września) podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Ortyl ma nadzieję, że taka placówka powstanie w ciągu dwóch lat. Zostanie ona utworzona w wyniku przekazania przez samorząd województwa Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie (wraz z połączonym z nim Podkarpackim Centrum Onkologicznym oraz Podkarpackim Centrum Chorób Płuc) Wydziałowi Medycznemu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 - Otwierając kierunek lekarski byliśmy świadomi, że dopełnieniem projektu będzie posiadanie szpitala klinicznego. Drogi do tego celu są różne. Wynegocjowaliśmy porozumienie, że jeden z podległych samorządowi województwa szpitali zostanie szpitalem uniwersyteckim - zaznaczył rektor UR prof. Sylwester Czopek. Jego zdaniem, będzie to z korzyścią zarówno dla uniwersytetu, jak i mieszkańców Podkarpacia.

W ocenie Ortyla powstanie szpitala uniwersyteckiego będzie służyło "nie tylko studentom, ale także pacjentom oraz pomoże w ściągnięciu wysoko wykwalifikowanej kadry". Zapewnił, że dotychczas prowadzony przez samorząd województwa szpital zostanie przekazany po dokonaniu "kilku czynności naprawczych" i będzie miał zapewnioną stabilność finansową.

Tworzenie nowej placówki ma rozpocząć połączenie Szpitala Klinicznego nr 1 w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Wcześniej w jego skład weszło już Podkarpackie Centrum Onkologiczne. Połączenie szpitali planowane jest na początek przyszłego roku.

Lekarze Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie chcą, by zarząd województwa odstąpił od połączenia. Na początku września w liście otwartym do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego skrytykowali decyzje marszałka województwa. Zarząd woj. podkarpackiego tłumaczył wtedy, że nie chodzi o likwidację placówki, "ale jest to próba uporządkowania sytemu lecznictwa zamkniętego w Rzeszowie" i oddłużenia obu placówek.

Łączne zadłużenie obu szpitali wynosi ponad 40 mln zł; połączenie ma m.in. obniżyć koszty ich funkcjonowania. Zarząd województwa zapewnia, że nie planuje zwolnień wśród pracowników.

W ocenie Ortyla, przekazanie szpitala UR powinno nastąpić w 2018-2019 roku. Pytany o finansowanie nowej placówki Ortyl zwrócił uwagę, że w nowej formule organizacyjnej organem prowadzącym będzie uniwersytet.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH