Podkarpackie: 75. rocznica założenia pierwszej w Polsce Spółdzielni Zdrowia

W niedzielę (20 lutego) w Markowej na Podkarpaciu uroczyście obchodzona będzie 75. rocznica założenia w tej miejscowości Spółdzielni Zdrowia. Była to pierwsza w historii Polski taka inicjatywa.

Wójt gminy Markowa, Tadeusz Bar, poinformował że w ramach obchodów odbędzie się m.in. msza św. w intencji założycieli i członków Spółdzielni. Wygłoszone zostaną również referaty naukowe, wśród nich jeden będzie dotyczyć Ignacego Solarza, który był wybitnym działaczem społecznym, współzałożycielem Uniwersytetu Ludowego w pobliskiej Gaci oraz Spółdzielni Zdrowia w Markowej.

Bar zapowiedział, że otwarta zostanie też wystawa pt. Judymowie tamtych czasów - Spółdzielnia Zdrowia w Markowej 1935-1951 przygotowana przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Jak wyjaśnił PAP historyk z krakowskiego oddziału IPN, Mateusz Szpytma, zajmujący się m.in. dziejami Markowej, idea spółdzielczości zdrowia pojawiła się w Polsce w połowie lat trzydziestych XX wieku.

– Wcześniej ta forma działalności była rozwijana przede wszystkim w Jugosławii i Japonii. W tej ostatniej pierwsza spółdzielnia tego typu powstała w 1922 r., a w 1935 r. istniało ich już prawie 140. W Polsce największym propagatorem tej formy spółdzielczości był Kazimierz Wyszomirski, działacz Związku Młodzieży Wiejskiej Wici. Poznał ją podczas wyjazdów do Jugosławii – powiedział Szpytma.

Wyszomirski opowieściami na ten temat zainspirował Ignacego Solarza, wybitnego działacza ruchu ludowego, który postanowił wcielić tę ideę w życie. Solarz od 1932 r. był kierownikiem Wiejskiego Uniwersytetu Ludowego im. Władysława Orkana w Gaci w gminie Markowa. Znając dobrze miejscowych chłopów, po konsultacji z lokalnymi działaczami, uznał, że najlepszą siedzibą dla Spółdzielni Zdrowia będzie Markowa.

– Zebranie założycielskie spółdzielni w Markowej odbyło się w grudniu 1935 r. Początkowo, wobec odmowy zarejestrowania spółdzielni przez sąd, nie mogła ona rozpocząć działalności leczniczej. Leczenie chorych zaczęło się dopiero we wrześniu 1936 r. – powiedział Szpytma.

Spółdzielnia swoją działalnością objęła siedem wiosek: Markową, Gać, Białoboki, Sietesz, Chodakówkę, Lipnik i Husów.

Na początku spółdzielnia miała problemy ze znalezieniem lekarza. Przez pewien czas korzystano z pomocy lekarzy-emerytów. Dopiero w 1937 r. zatrudniono Władysława Ciekota – młodego, urlopowanego z wojska lekarza.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH