Podkarpacie: pielęgniarskie studia pomostowe na chybił-trafił

Studia pomostowe to oferta dla pracujących pielęgniarek i położnych, które zgodnie z przepisami Unii Europejskiej muszą mieć co najmniej dyplom licencjata - informuje Gazeta Wyborcza. Uczelnie startują w przetargu resortu zdrowia i jesienią, już po zakończonej rekrutacji, dowiadują się, czy dofinansowanie do studiów dostaną czy nie.

Gazeta Wyborcza sygnalizuje problem pielęgniarek, które chciały kształcić się w Rzeszowie i Sanoku. Uczelnie z tych miast nie znalazły się na ministerialnej liście szkół wyższych, umożliwiającej bezpłatne studia. Składając dokumenty pielęgniarki nie wiedziały, czy w danym roku wybrana uczelnia zakwalifikuje się w ministerialnym przetargu.

W sumie w całym kraju będą 5 332 miejsca na bezpłatnych studiach pomostowych dla pielęgniarek. Ministerstwo wyda na to blisko 10 mln zł. Wśród uczelni, których oferta została przyjęta przez MZ są dwie z Podkarpacia: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Krosna (100 bezpłatnych miejsc) oraz Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu (150 miejsc).

Na Podkarpaciu te studia cieszą się bardzo dużą popularnością, bo zarobki są niższe i pielęgniarki nie mają pieniędzy na ich opłacenie z własnej kieszeni, a poza tym dostęp do dużych ośrodków jest trudniejszy.

Więcej: www.gazeta.pl

 ***
Po publikacji tekstu otrzymaliśmy pismo z Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia:

Ukończenie tzw. studiów pomostowych nie jest obowiązkowe dla pielęgniarek i położnych. Ta forma kształcenia, podejmowana w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i uzyskania tytułu licencjata z możliwością kontynuacji kształcenia na studiach magisterskich czy podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej, to indywidualna decyzja każdej pielęgniarki lub położnej.
Należy podkreślić, iż nie podjęcie studiów pomostowych nie skutkuje żadnymi ograniczeniami w prawie wykonywania zawodu, a uprawnienia zawodowe w obrębie danej grupy zawodowej są równoważne bez względu na system kształcenia, w którym pielęgniarka czy położna uzyskała kwalifikacje zawodowe.
Oznacza to, że prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i prawo wykonywania zawodu położnej, uzyskane w wyniku kształcenia zrealizowanego w poprzednim systemie szkolnictwa średniego, nadal upoważniają do wykonywania tych zawodów w pełnym zakresie określonym ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Beata Cholewka
Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH