Płock: pielęgniarstwo wraca do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

21 września senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku powoła Instytut Nauk o Zdrowiu. Zajęcia z pielęgniarstwa rozpoczną się w lutym.

Rekrutacja na nowy kierunek będzie odbywać się dopiero w przyszłym roku, ponieważ brakuje jeszcze rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć na studia. Ministerstwo Zdrowia wyda je do końca tego roku, prawdopodobnie w listopadzie. Na nowym kierunku ma być około kilkadziesiąt miejsc.

Płocka PWSZ od dawna zapowiadała utworzenie kierunków medycznych. Mowa była o pielęgniarstwie, a także fizjoterapii, ratownictwie medycznym. Obecnie PWSZ uzyskała akceptację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego w sprawie uruchomienia pielęgniarstwa.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, już w styczniu br. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i rektor PWSZ Jacek Grzywacz podpisali list intencyjny, na mocy którego uczelnia przejęła od samorządu Zespół Medycznych Szkół Policealnych. Dzięki temu PWSZ uzyskała siedzibę dla nowego Instytutu Nauk o Zdrowiu.

Średnia wieku pielęgniarek zatrudnionych w płockich szpitalach to ok. 50 lat. W ciągu najbliższych lat zaczną one odchodzić na emeryturę i odczuwalne staną się braki kadrowe. Jak podkreśla Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka bardzo ważne jest, by w Płocku ktoś znowu zaczął kształcić pielęgniarki.

Przypomnijmy, że do 2001 roku pielęgniarki kształciły się w Zespole Medycznych Szkół Policealnych. Od kilku lat kształci je także Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica, ale zajęcia odbywają się w oddziale zamiejscowym w Wyszkowie i studiować mogą tylko te osoby, które już wykonują zawód, ale chcą podnieść kwalifikacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH