PAP/Rynek Zdrowia | 07-10-2019 11:02

Płock: minister zdrowia otworzył Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej

W Mazowieckiej Uczelni Publicznej (MUP) w Płocku minister zdrowia Łukasz Szumowski otworzył w poniedziałek (7 października) Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej służące do praktycznych ćwiczeń zawodowych w ramach kształcenia studentów na kierunku pielęgniarstwa.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Szumowski ocenił, że takie placówki edukacyjne umożliwiają przygotowanie kadr medycznych, w tym np. pielęgniarek czy położnych, do w pełni profesjonalnej opieki nad pacjentem. - Studenci muszą wykształcić w sobie takie umiejętności, żeby postępowanie ratujące życie pacjenta było tak naprawdę odruchem - podkreślił.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w MUP to kolejna taka placówka edukacyjna w Polsce, a docelowo powstanie ich w sumie 35, obecnie działają 24. Łączny koszt ich utworzenia wynosi blisko 93 mln zł.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w MUP ma pięć sal, w tym pracownię umiejętności technicznych i opieki pielęgniarskiej. Sale wyposażone są w trenażery i w symulatory tzw. wysokiej wierności MCSM oraz w monitoring audiowizualny, który pozwala na bieżącą kontrolę i sterowanie przebiegiem zajęć, a także na ich rejestrację.

Według MUP prowadzone w placówce w trakcie zajęć ze studentami symulacje umożliwią m.in. "wielokrotne ćwiczenie umiejętności zawodowych tak często, jak jest to konieczne, aby zniwelować błędy i zoptymalizować wyniki kliniczne". Zajęcia w tej formule pozwolą np. na przećwiczenie i sprawdzenie umiejętności w rzadkich i nietypowych przypadkach.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna podała, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstało w ramach współfinansowanego z funduszy unijnych projektu poprawy jakości kształcenia na prowadzonym tam kierunku pielęgniarstwa. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2,58 mln zł. Partnerem projektu jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.