Płock: debatują o roli czasopism towarzystw naukowych Towarzystwa naukowe prowadzą własną działalność wydawniczą Fot. Archiwum

Wydawnictwa towarzystw naukowych, w tym regionalnych i specjalistycznych, uzupełniają wiedzę w wielu obszarach nauki i przyczyniają się do jej popularyzacji - to jeden z wniosków zainaugurowanej w piątek w Płocku konferencji "Czasopisma towarzystw naukowych".

Organizatorem obrad, które zakończą się w sobotę, jest działające od 1820 r. Towarzystwo Naukowe Płockie oraz Rada Towarzystw Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Podczas sesji inauguracyjnej dyskutowano m.in. o historii i znaczeniu periodyków wydawanych przez różnego typu towarzystwa naukowe.

- Bez społecznego ruchu naukowego, nauka polska byłaby o wiele uboższa, pozbawiona społecznego charakteru aktywności, rzeszy ludzi i sympatyków nauki. Towarzystwa naukowe swoją aktywnością wydawniczą wypełniają niejednokrotnie swoistą lukę w wielu dziedzinach i obszarach nauki polskiej - podkreślił podczas konferencji prof. Stanisław Kunikowski z Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, wykładowca tamtejszej Kujawskiej Szkoły Wyższej.

W Polsce działa ponad 300 towarzystw naukowych regionalnych i specjalistycznych, jak np. towarzystwa zrzeszone w Federacji Polskich Towarzystw Medycznych. Towarzystwa naukowe prowadzą własną działalność wydawniczą, publikując najczęściej roczniki i kwartalniki, a także dwumiesięczniki, miesięczniki, czy też kroniki.

Prof. Kunikowski przypomniał, iż wśród towarzystw regionalnych istnieje znaczna grupa wydająca czasopisma specjalistyczne, mimo, że są to instytucje naukowe o charakterze ogólnym. - Niektóre z periodyków wydawanych przez społeczny ruch naukowy posiadają nie tylko dużą renomę w kraju, ale także na arenie międzynarodowej - zaznaczył.

W przedstawionym podczas konferencji referacie prof. Iwona Hofman, prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oceniła, że czasopisma naukowe, integrujące badaczy i upowszechniające naukę, "stanowią istotny element kultury". - Są więc nie tylko nośnikiem informacji naukowej, przekaźnikiem treści w międzynarodowym dialogu naukowym, lecz także symbolicznym atrybutem rozwoju społeczeństw, doceniających tzw. transfer wiedzy - podkreśliła prof. Hofman.

W opracowaniu "Czasopisma towarzystw naukowych w ujęciu medioznawczym" zwróciła jednocześnie uwagę, że zła kondycja finansowa podmiotów wydających te periodyki oraz ich wąska specjalizacja, wpływają zarówno na wielkość nakładu, jak i sposoby dystrybucji.

- Panujące nadal przekonanie, że druk jako medium stanowi walor publikacji, powoduje, że czasopisma naukowe na ogół nie mają odpowiednika elektronicznego, nie mówiąc już o wyłącznym otwartym dostępie do treści w sieci - zaznaczyła prof. Hofman, odnosząc się przy tym do zagadnienia udziału autorów i wydawców czasopism naukowych w dyskursie publicznym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH