Pielęgniarstwo to zawód z przyszłością?

W czwartek (23 maja) studenci I roku licencjackich studiów pielęgniarskich na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbiorą białe czepki.

Czepkowanie to doroczna uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo otrzymując czepki symbolicznie dołączają do grona zawodowego pielęgniarek i pielęgniarzy.

Według Głównego Urzędu Statystycznego  co roku zwiększa się odsetek osób starszych, które będą potrzebowały opieki medycznej. Według analiz, w 2020 r. co czwarta osoba w Polsce ukończy 65 r.ż. Jednocześnie Raport Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że zmiany systemów kształcenia pielęgniarek i położnych spowodowały znaczny spadek ich liczby (w latach 1998-2009 o ponad 36 tys. osób).

Średnia wieku polskich pielęgniarek i położnych wynosi obecnie 44 lata, a według prognoz NRPiP w Polsce w latach 2010-2020 ponad 80 tys. pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny - w tym samym czasie jedynie niespełna 20 tys. osób podejmie pracę w zawodzie. Tym samym w 2020 r. zabraknie ponad 60 tys. pielęgniarek.  

- W tym kontekście pielęgniarstwo oznacza pewną pracę. Społeczeństwo się starzeje, zatem zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską będzie coraz większe - przekonuje dr Wioleta Piechaczek z Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM.

Problem deficytu pielęgniarek dotyczy nie tylko Polski - według danych izb pielęgniarskich coraz więcej osób kończących studia w naszym kraju decyduje się na wyjazd  za granicę, gdzie czekają na nie lepiej płatne miejsca pracy. To dodatkowo sprawia, ze brak wykwalifikowanych pielęgniarek w Polsce staje się jeszcze bardziej odczuwalny. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH