Pielęgniarki wyjeżdżają lub rezygnują z zawodu. Też mają "zwrócić'' za kształcenie? Już w sąsiednich Czechach przyszłe pielęgniarki wiedzą, że zarobia 1000-1400 euro/miesiąc. W Polsce mogą liczyć na etatowe wynagrodzenie w granicach 600-800 euro/miesiąc. Fot. Vlastimil/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Studia pielęgniarskie są kosztowne. Dlatego, jako echo dyskusji o odpracowaniu studiów na kierunku lekarskim pojawiło się pytanie czy i w przypadku kształcenia pielęgniarek, które nie podejmują pracy w zawodzie lub wyjeżdżają z kraju, nie marnotrawi się środków publicznych…

Studia na I stopniu kierunku pielęgniarstwo to co najmniej 4600 godzin kształcenia zawodowego, na II stopniu - nie mniej niż 1300 godzin zajęć i praktyk zawodowych. Zastanawiano się czy idea płatnych studiów z stypendium, które należy odpracowywać w zawodzie, w kraju, powinna dotyczyć także studentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo.

Z ''Analizy porównawczej liczby kandydatów, studentów i absolwentów kierunków pielęgniarstwa i położnictwa'' opartej o dane pozyskane z 76 uczelni kształcących pielęgniarki i położne w Polsce (stan na 31.08.2016 r.) wynika, że w latach 2006-2015 systematycznie rosła liczba kandydatów na studia I stopnia kierunku pielęgniarskiego. W 2010 r. na I roku studiowały 3324 osoby, zaś w 2015 r. już 5907 osób, tj. o 56 proc. więcej studentów.

To dobre informacje. Jednak z danych wynika też, że spośród studentów rozpoczynających kształcenie tylko 72 proc. uzyskuje tytuł licencjata (najwięcej rezygnuje już po I roku studiów - 21 proc.).

Niepokoi również to, iż liczba kandydatów na studia II stopnia kierunku pielęgniarstwo w okresie od 2008 r. do 2015 r. przyjmuje tendencję spadkową. Odnotowano, iż w porównaniu z 2011 r. (5029 kandydatów) w 2015 r. (4316 kandydatów) liczba kandydatów na studia zmniejszyła się o 14 proc. Z danych wynika też, iż spośród studentów tytuł magistra uzyskuje 88 proc.

Rezygnacje i wyjazdy
Ciekawe jest zestawienie dotyczące pielęgniarek, które uzyskały dyplomy w latach 2008-2016 (stan na dzień 31 sierpnia 2016 r.), które opiera się na danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. W tych latach prawo wykonywania zawodu pielęgniarki stwierdzono dla 24 726 osób (24.108 absolwentów I stopnia oraz dla 329 absolwentów II stopnia).

Suma osób nie wykonujących zawodu spośród tej grupy wynosi 932, w tym zaprzestanie wykonywania zawodu zgłoszono w 278 przypadkach. Dodatkowo w tej grupie absolwentek wydano 189 zaświadczeń o kwalifikacjach, co może sugerować chęć podjęcia przez nie pracy poza granicami kraju.

Według Zofii Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, rezygnacje z wyboru zawodu pielęgniarki wiążą się z różnymi sytuacjami, jednak głównym powodem jest aspekt ekonomiczny.

Jak tłumaczy, młodzi ludzie często po ukończeniu edukacji otrzymują konkurencyjne oferty pracy, lepiej płatne. Poza tym  zawód pielęgniarki i położnej wykonują przede wszystkim kobiety, a często podejmują decyzję o założeniu rodziny i odsuwają w czasie moment wejścia na rynek pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH