Pięć polskich badaczek otrzymało stypendia L'Oreal Pięć polskich badaczek otrzymało stypendia L'Oreal. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Trzy badaczki kończące habilitację i dwie doktorantki otrzymały w środę (7 października) stypendia w 15. edycji konkursu L'Oreal Polska Dla Kobiet i Nauki. Przyznano im odpowiednio po 35 tys. zł i po 30 tys. zł. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konkurs L'Oreal Polska Dla Kobiet i Nauki ma promować kobiety i ich osiągnięcia zawodowe oraz popularyzować naukę w społeczeństwie. Jest organizowany przez firmę L'Or,al Polska, Polski Komitet ds. UNESCO oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W gronie laureatek polskiej edycji konkursu - oprócz tegorocznych stypendystek - znalazło się już 70 badaczek z 12 ośrodków akademickich w Polsce.

Trzy roczne stypendia, każde o wartości 35 tys. zł dla badaczek kończących habilitację otrzymały: dr Bernadeta Szewczyk z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie; dr Agata Bielecka-Dąbrowa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz dr Edyta Brzóska-Wójtowicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dwa stypendia dla doktorantek w wysokości 30 tys. zł otrzymały: lekarz radioterapeuta Justyna Chałubińska-Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Natalia Małek z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.

- Odsetek kobiet naukowców, mimo że wielokrotnie wyższy niż w ubiegłym stuleciu, wciąż pozostaje niski. Wyraźne dysproporcje widać szczególnie wśród pracowników uczelni i instytucji naukowych. W przypadku nauk ścisłych kobiety zajmują zaledwie 10 proc. najwyższych stanowisk akademickich, a większość nagród naukowych w dalszym ciągu przypada mężczyznom - mówiła w środę podczas uroczystości prezes L'Oreal Polska, Wioletta Rosołowska.

- Spośród 576 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach takich jak medycyna, chemia czy fizyka zaledwie 16 to kobiety. Przykład naszych stypendystek, z sukcesem prowadzących badania naukowe, jest najlepszym dowodem na to, że kobiety powinny mieć takie same możliwości jak mężczyźni – dodała.

Wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz zwróciła uwagę, że według badań te zespoły, w których jest przewaga kobiet, pracują o wiele bardziej kreatywnie. - Zatem drogie panie, walczcie o swoje miejsce, bo warto - powiedziała do zgromadzonych na sali badaczek wiceminister nauki.

Przez 17 lat międzynarodowego konkursu L'Oreal nagrodził ponad 2,2 tys. kobiet z 110 krajów na całym świecie. Wśród stypendystek znalazły się dwie późniejsze laureatki Nagrody Nobla. Polska była pierwszym po Francji krajem, w którym zorganizowano lokalną edycję programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH