Pięć kobiet naukowców otrzymało stypendia za badania z zakresu nauk o życiu

Po raz 13. przyznane zostały stypendia "L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki". Trafiły do pięciu polskich kobiet - naukowców, prowadzących badania w zakresie nauk o życiu. Nagrody wręczała minister nauki prof. Barbara Kudrycka.

Stypendia doktoranckie otrzymały: Joanna Miszkiel z Krakowa oraz Małgorzata Urbańska z Warszawy. Stypendia habilitacyjne uzyskały: dr Magdalena Król z Warszawy, dr Agnieszka Łoboda z Krakowa i dr Małgorzata Zawadzka z Warszawy.

- Mój resort od początku stara się wprowadzać rozwiązania sprzyjające młodym naukowcom, żeby uwierzyli w siebie i chcieli realizować ambitne badania naukowe. Narodowe Centrum Nauki (NCN) co najmniej jedną czwartą swojego budżetu przeznacza na projekty młodych uczonych - mówiła podczas poniedziałkowej uroczystości Kudrycka.

Dodała, że z analiz statystyk dotyczących grantów przyznawanych przez NCN wynika, iż kobiety w nauce znakomicie sobie radzą w kategorii młodych naukowców, natomiast w konkursach adresowanych do dojrzałych badaczy, kobiety nie są już tak licznie reprezentowane, dlatego warto wspierać utalentowane badaczki.

Po raz pierwszy w Polsce stypendia zostały przyznane w roku 2001. Łącznie z tegorocznymi laureatkami nagrodzono już 65 Polek. Każdego roku 5 wybitych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L'Oreal Polska. Od 2013 roku stypendium wynosi: na poziomie doktoratu - 27 tys. zł, habilitacji - 32 tys. zł.

Konkurs skierowany jest do kobiet poniżej 35. roku życia w przypadku doktorantek i do 45. roku życia w przypadku kobiet starających się o habilitację. Warunkiem jest też prowadzenie badań w następujących dziedzinach: biologia, biochemia, biotechnologia, rolnictwo, medycyna, farmacja i fizjologia.

Oprócz stypendiów przyznawanych lokalnie, każdego roku 15 młodych kobiet naukowców z całego świata otrzymuje prestiżowe stypendia UNESCO-L'Oreal International Fellowship for Young Women in Life Sciences. Dzięki nim mogą kontynuować prowadzone badania w dziedzinach nauk o życiu, w wybranych przez siebie ośrodkach naukowych za granicą.

Podczas uroczystości Kudrycka podpisała także umowę o współpracy z prof. Andrzejem Rottermundem, przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Jean-Charlesem Bondy, prezesem Zarządu L'Oreal Polska. - Cieszę się z podpisanego porozumienia, ponieważ gwarantuje ono podjęcie dalszych wspólnych działań na rzecz rozwoju karier młodych kobiet prowadzących badania naukowe - podkreśliła Kudrycka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH