Pacjent wie lepiej, a lekarz wie swoje Przed wizytą u lekarza 78 proc. pacjentów szuka informacji w internecie. Fot. Archiwum

Najbardziej popularnym wśród pacjentów źródłem pozyskiwania informacji o problemie zdrowotnym przed wizytą u lekarza jest internet; korzysta z niego aż 78,2% ankietowanych - wynika z badań Fundacji My Pacjenci przeprowadzonych wspólnie z medycznymi portalami.

Badanie prowadzono od marca do listopada 2015 br., objęło zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Łącznie na obie ankiety odpowiedziały 1332 osoby - kwestionariusz dla pacjentów wypełniło 1005 ankietowanych, ankietę dla lekarzy zaś 327 osób.

Pacjenci biorący udział w badaniu w większości (71,8%) przyznali, że przed planowaną wizytą poszukują informacji na temat swojej choroby i jej leczenia. Ponad połowa lekarzy (53,5%) przyznaje, że pacjenci korzystają z różnych źródeł informacji na temat choroby przed wizytą u nich.

Trzeba wzorować się na brytyjskim portalu dla pacjentów

Po internecie, pacjenci najczęściej konsultują swoje problemy zdrowotne z rodziną lub znajomymi. Pielęgniarki oraz farmaceuci w niewielkim stopniu traktowani są przez nich jako źródło wiedzy medycznej (pielęgniarka 3,8%, farmaceuta 6,2%, lekarz 0,8%).

- Wobec tak powszechnego zdobywania wiedzy przez pacjentów w internecie, bez praktycznej weryfikacji jej przez personel medyczny, potrzebne staje się stworzenie w Polsce publicznych autoryzowanych źródeł wiedzy na temat zdrowia, leczenia i samoleczenia na wzór brytyjskiego portalu dla pacjentów NHS Choices (www.nhs.uk) - podkreśla dr Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Pacjenci zapytani o powody poszukiwania informacji o chorobie lub jej leczeniu, najczęściej wskazują na ciekawość i chęć pogłębienia wiedzy (38,6%). Co piąty (21,7%) przyznaje się do braku zaufania do lekarzy.

Pacjenci szukają również informacji, żeby wiedzieć, o co pytać lekarza podczas wizyty (15,9%). Prawie 15% respondentów przyznaje, iż szuka ich w celu zdiagnozowania dolegliwości i podjęcia decyzji o leczeniu lub samoleczeniu. Blisko 7% pacjentów przyznało, że nie otrzymuje informacji od lekarza lub jest ona niewystarczająca.

Sugestie bez znaczenia dla lekarzy

Największy odsetek pacjentów (41,6%) twierdzi, że lekarze nie uwzględniają ich sugestii dotyczących samodzielnego rozpoznania choroby, 37% mówi, że nie są uwzględniane ich sugestie co do zastosowania konkretnej metody leczenia. Pacjenci przyznają natomiast (56,4%), że lekarze uwzględniają ich sugestie w sprawie wystawienia konkretnych zaświadczeń i skierowań. Największy procent ankietowanych (60,6%) wskazał na uwzględnianie ich sugestii w sprawie zlecenia dodatkowych badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH