PTP o przyszłości rozwoju zawodowego pielęgniarek

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie przedstawiło stanowisko dotyczące Kontynuowania Rozwoju Zawodowego (Continuing Professional Development - CPD). Zdaniem Towarzystwa - CPD powinno uzyskać prawne podstawy pozwalające formalnie uznać to doskonalenie za obowiązkowe.

Według Towarzystwa obowiązek stałego aktualizowania wiedzy przez pielęgniarki został już wyrażony zarówno poprzez normy deontologiczne zawarte w Kodeksie etyki zawodowej pielęgniarki i położnej RP z 2003 roku (Rozdział II części szczegółowej, pkt.1), jak i normy prawne zapisane w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z 1996 roku (art. 10b). W ustawie tej zostało również potwierdzone prawo pielęgniarki do doskonalenia zawodowego, a co za tym idzie własnego rozwoju zawodowego (art. 10b).  
 
Zapisy te są jednak zbyt ogólne i wymagają doprecyzowania – twierdzi PTP i dodaje, że popiera wszelkie legislacyjne i pozalegislacyjne inicjatywy wdrażające system Kontynuowania Rozwoju Zawodowego pielęgniarek.

W 2006 roku Europejska Federacja Pielęgniarek (EFN) zgromadziła dane oceniające możliwości Kontynuowania Rozwoju Zawodowego pielęgniarek w krajach członkowskich oraz wpływu tego procesu na karierę zawodową pielęgniarek.

W wielu krajach UE CPD jest obowiązkowe (11 państw) i w wielu została określona roczna liczba punktów lub dni, które pielęgniarki powinny przeznaczyć na profesjonalny rozwój. Np.: Czechy – 40 pkt. w ciągu 6 lat; Luxemburg 5 dni w ciągu roku, Malta 3 dni na rok; Austria 40 godzin w ciągu 5 lat; Irlandia 2 dni w roku; Wielka Brytania, Islandia 3 dni na rok; Portugalia 105 godzin w ciągu roku; Estonia 60 godzin w ciągu roku, Belgia i Włochy więcej niż 3 dni na rok; Litwa 30 godzin na rok; Słowacja 100 punktów na 5 lat.

Tam, gdzie CPD jest obligatoryjne, system przewiduje proces potwierdzania prawa wykonywania zawodu (recertyfikacji) po upływie określonego czasu.

W krajach, w których wprowadzono obowiązek prawny Kontynuowania Rozwoju Zawodowego finansowanie kształcenia pielęgniarek opiera się na systemie mieszanym. Polega na współudziale pielęgniarek, pracodawców i w niektórych przypadkach organów rządowych w opłacaniu kosztów tego kształcenia (EFN, 2006).

Podobny kierunek zmian postuluje PTP, w tym wskazanie wskazania podmiotu odpowiedzialnego za finansowanie lub współfinansowanie uczestnictwa pielęgniarek w różnych formach edukacji i rozwoju zawodowego.

Zdaniem PTP wprowadzenie formalnego systemu CPD dałoby pielęgniarkom ,,możliwość rozliczenia podejmowanego przez nie wysiłku w kierunku dokształcania i nagrodzenia go zarówno poprzez zwiększenie możliwości awansu zawodowego, jak i system nagród finansowych”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH