PTP chce wprowadzić obowiązkowe studia dla pielęgniarek

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie chce nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Nowe przepisy miałyby skłonić pielęgniarki do stałego doskonalenia zawodowego. PTP chce, by każda z nich posiadała tytuł magistra.

Zgodnie z proponowanymi zmianami w przyszłości kwalifikacje do zawodu mieliby absolwenci szkół wyższych.

PTP wskazuje, że podnoszenie poziomu wiedzy powinno wiązać się także z zapewnieniem właściwego wykorzystanie w sektorze opieki zdrowotnej zdobytych w ten sposób przez pielęgniarki umiejętności. Powinno też zostać docenione finansowo. Zdaniem PTP dziś brak jest właściwego wykorzystania wiedzy pielęgniarek z tytułem magistra.

– Konieczne jest także wprowadzenie ścieżek kariery zawodowej w pielęgniarstwie, które pozwoliłyby na uporządkowanie kompetencji pielęgniarek w zależności od posiadanego wykształcenia, jak również dawałoby jasny sygnał społeczeństwu, współpracownikom i kandydatom do zawodu pielęgniarki, jakie są możliwości rozwoju oraz awansu zawodowego w tej profesji  – czytamy w stanowisku Towarzystwa.

W 2009 r. w Polsce było ok. 18 tys. pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem, spośród ok. 280 tys. uprawnionych do wykonywania zawodu, w tym ok. 9 tys. posiadało tytuł magistra.

Jak już pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, w 2006 roku Europejska Federacja Pielęgniarek (EFN) zgromadziła dane oceniające możliwości Kontynuowania Rozwoju Zawodowego pielęgniarek w krajach członkowskich oraz wpływu tego procesu na karierę zawodową pielęgniarek. 

W wielu krajach UE CPD (Kontynuowanie Rozwoju Zawodowego; ang. Continuing Professional Development; dop. red.) jest obowiązkowe (11 państw) i w wielu została określona roczna liczba punktów lub dni, które pielęgniarki powinny przeznaczyć na profesjonalny rozwój. Np.: Czechy – 40 pkt. w ciągu 6 lat; Luxemburg 5 dni w ciągu roku, Malta 3 dni na rok; Austria 40 godzin w ciągu 5 lat; Irlandia 2 dni w roku; Wielka Brytania, Islandia 3 dni na rok; Portugalia 105 godzin w ciągu roku; Estonia 60 godzin w ciągu roku, Belgia i Włochy więcej niż 3 dni na rok; Litwa 30 godzin na rok; Słowacja 100 punktów na 5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH