PPOZ krytycznie o projekcie rozporządzenia ws. limitów przyjęć na studia medyczne

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) nie zgadza się z proponowanym przez minister zdrowia projektem rozporządzenia na wprowadzenie limitów przyjęć na studia medyczne.

Sprzeciw lekarze argumentują troską o niedaleką przyszłość pacjentów. Według PPOZ (wcześniej Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie) przewidywane rozporządzeniem limity przyjęć na kierunek lekarski są niewspółmierne do potrzeb.

- Związek nasz już od kilku lat wskazuje na pogłębiający się niedobór kadry lekarskiej, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej. Jednocześnie rosną systematycznie potrzeby zdrowotne w tym obszarze ochrony zdrowia - komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Jak tłumaczy rosnące potrzeby wynikają z trendów demograficznych, które wskazują na systematyczne starzenie się polskiego społeczeństwa.

- Zjawisko luki pokoleniowej w grupie lekarzy rodzinnych już w tej chwili stało się faktem. Przyszłe lata będę te lukę pogłębiały – uważa Bożena Janicka.

PPOZ apeluje o zwiększenie nie tylko limitów przyjęć na studia, ale także o stwarzanie preferencji dla podstawowej opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne przekazało do uzgodnień zewnętrznych 25 maja b.r. Termin zgłaszania uwag upłynął 15 czerwca.

Resort zapewnia, że 
limity przyjęć dla kierunków medycznych prowadzonych w uczelniach medycznych tj. w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Zdrowia zostały wprowadzone w oparciu o propozycje zgłoszone przez uczelnie.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH