PES: czwarte i kolejne podejścia do egzaminu mają kosztować 700 zł

Opłaty za czwarte i kolejne podejścia do egzaminu specjalizacyjnego mają zdyscyplinować lekarzy, którzy przystępują do niego wielokrotnie, na próbę. Co roku jest ich około stu.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, co roku do państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES), który jest warunkiem ukończenia specjalizacji, przystępuje ok. 5 tys. osób. Za pierwszym razem nie zdaje go 12 proc. lekarzy. Mogą przystąpić do niego w kolejnych terminach. Rekordzista próbował siedmiokrotnie.

Problem również w tym, że wielu z lekarzy składa wniosek o dopuszczenie do PES, ale do niego nie przystępuje. Tymczasem organizator egzaminu - Centrum Egzaminów Medycznych - ponosi koszty przygotowania egzaminu: skompletowania składów komisji, opracowania pytań, wynajmu sal i innych.

Na początku sierpnia br. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłaty za zgłoszenie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Wynika z niego, że „wysokość opłaty za zgłoszenie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego po raz czwarty i kolejny wynosi 700 zł z każde zgłoszenie”.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłaty za zgłoszenie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Naczelna Rada Lekarska otrzymała pod koniec lipca, na wysłanie uwag lekarski samorząd ma czas do 17 sierpnia br.

Już teraz dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazuje, że większość członków samorządu lekarskiego uważa, że wprowadzenie opłaty jest właściwe.

- Nauka i specjalizacje lekarzy finansowane są ze środków publicznych. Płatnik ma prawo wymagać, żeby lekarz który przystępuje do egzaminów, był do niego przygotowany i zgłaszał się na niego zgodnie z deklaracją. Trudno, żeby podatnik płacił za kolejne i kolejne podejścia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Hamankiewicz.

Podkreśla, że lekarze mają zapewnione trzy bezpłatne podejścia do egzaminu. Zaznacza, że to dużo, biorąc pod uwagę, że w Unii Europejskiej normą jest pobieranie opłat za egzaminy poprawkowe.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH