PAN ws. wyszukiwania badaczy z szansą na prestiżowy grant ERC Granty ERC do 2020 r. to 13 mld euro do wzięcia Fot. Fotolia

Badacze z Polski uzyskali dotąd zaledwie 21 na ponad 5 tys. prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Polska Akademia Nauk otworzyła w kwietniu biuro, które będzie m.in. wyszukiwało naukowców z szansami na ten grant. Będzie im także służyło pomocą.

O grantach ERC i planach PAN rozmawiano podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie. Towarzyszyła ona warsztatom "Jak zdobyć grant ERC".

Uruchomione na początku kwietnia Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN nie tylko zamierza zwiększać szanse polskich naukowców zabiegających o granty, ale także zachęcać polskie jednostki naukowe, by zapraszały do Polski wybitnych naukowców, którzy mają granty ERC lub pomysły na ich uzyskanie. W finansowanie biura zaangażowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Roczny koszt działania tej jednostki to 500 tys. zł.

- W dzisiejszym świecie projekty ERC postrzegane są jako języczek u wagi, wskazujący czy nauka w danym kraju rozwija się prawidłowo, czy kraj ma określony potencjał - mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Leszek Sirko. Jego zdaniem warto podjąć kroki, aby sytuację w Polsce naprawić.

Kierownik Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN Ewa Kuśmierczyk podsumowała w rozmowie z PAP, że Polacy uzyskali 21 grantów na ponad 5,2 tys. dotąd udzielonych. To zaledwie 0,3 proc. wszystkich grantów.

- Jesteśmy dumni, że te granty trafiły do Polski, ale w porównaniu z innymi państwami, wynik jest zawstydzający - stwierdził wiceprezes PAN, prof. Paweł Rowiński. Zwrócił uwagę, że uczeni pracujący w Wielkiej Brytanii zdobyli ok. 1300 takich grantów, Niemcy 900, a Francuzi 800. Przyznał, że blado wypadamy też na tle krajów o porównywalnym poziomie rozwoju gospodarczego, bo np. Węgry uzyskały 48 grantów.

Rowiński przypomniał, że granty ERC do 2020 r. to 13 mld euro do wzięcia. - Te granty dają uczonym olbrzymi stopień swobody. To naukowcy wskazują tematykę, którą chcą się zająć (...). Po drugie to grant przypisany do człowieka, a nie instytucji (...). Po trzecie, to grant dla najwybitniejszych uczonych i stempel znakomitej marki - ocenił prof. Rowiński.

Wiceminister Sirko wyjaśnił, że współczynnik sukcesu polskich projektów biorących udział w walce o granty ERC wynosi jedynie 2 proc. A to oznacza, że pieniądze z Europejskiej Rady ds. Badań otrzymuje tylko 1 na złożonych 50 projektów z Polski.

W zwiększeniu skuteczności Polski w walce o granty pomóc ma zatem Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN.

- Jesteśmy otwarci na kontakt z naukowcami, którzy się do nas bezpośrednio zgłoszą, natomiast nie chcemy liczyć wyłącznie na tych, którzy pojawią się w biurze. Chcemy być bardziej aktywni - zaznaczyła w rozmowie z PAP Kuśmierczyk. Wyjaśniła, że jej biuro będzie np. wyszukiwało naukowców, którzy mają świetne osiągnięcia, a którzy nie byli dotąd zainteresowani programem ERC.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH