Brytyjscy uczeni na podstawie badań z udziałem miliona osób wyliczyli, że życie z nadmiarem kilogramów może być krótsze nawet o dziesięć lat.

Naukowcy z uniwersytetu Oxford analizowali wyniki 57 różnych badań, które przeprowadzone zostały głównie na terenie Europy i Ameryki Północnej. Stan zdrowia uczestników badań monitorowany był średnio co 10 – 15 lat. W tym czasie zmarło 100 tys. badanych.

Badacze skupili się przede wszystkim na wskaźniku masy ciała czyli BMI. Oblicza się go, dzieląc wagę ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach. O nadwadze możemy mówić kiedy wskaźnik wynosi od 25 do 29 BMI. Powyżej 29 BMI mamy do czynienia z otyłością.

Jak wynikało z wyliczeń brytyjskich uczonych , najniższy wskaźnik śmiertelności dotyczył osób o indeksie masy ciała między 23 a 24. Przekroczenie tego przedziału równało się ze zwiększenie ryzyka przedwczesnej śmierci. W przypadku, który dotyczy jednego na czterech Brytyjczyków, czyli osób umiarkowanie otyłych, których BMI mieści się w granicach 30 -39, nadmierna otyłość skraca życie o trzy lata.

Gorzej sytuacja wygląda u chorobliwie otyłych, których wskaźnik masy ciała przekracza 40 BMI. Istnieje prawdopodobieństwo, że z tak dużą nadwagą będą żyły aż o dziesięć lat krócej. Zdaniem naukowców podobny efekt wywołać może wieloletnie palenie papierosów.

Ludzie otyli są o 50 proc. bardziej zagrożeni ryzykiem przedwczesnej śmierci niż osoby, które utrzymują prawidłową wagę. Wynika to ze zwiększonej wśród nich zachorowalności na choroby serca, cukrzycę czy nowotwory.

– To najświeższy i najbardziej przekonujący dowód świadczący o związku między nadwagą i złym stanem zdrowia – twierdzi biorący udział w projekcie prof. Peter Weissberg z British Heart Foundation.

– To doprawdy wiarygodne dane. Podkreślają, jak ważnym czynnikiem jest zachowanie właściwej wagi – nadmienia dr Arne Astrup z Uniwersytetu Kopenhaskiego zajmujący się problemami żywienia, niebiorący udziału w prowadzeniu badań.

Specjaliści radzą by nie doprowadzać się do stanu otyłości. Łatwiej jest bowiem wagę utrzymać niż później zrzucić.

Znaleźli się eksperci, którzy podważają wiarygodność badań. Tłumaczą, że wnioski z nich niekoniecznie muszą być wiążące, skoro powstały na podstawie danych, których gromadzenie rozpoczęło się głównie w latach 1975 – 1985.

Wyniki analiz brytyjskich uczonych zostały opublikowane w piśmie „Lancet”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH