Oto nadchodzi rewolucja w kształceniu lekarzy...

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Najbardziej rewolucyjne zmiany zawarte w tej regulacji to likwidacja stażu lekarskiego oraz Lekarskiego Egzaminu Państwowego.

Zamiast stażu podyplomowego resort zdrowia proponuje wprowadzenie praktyki zawodowej na VI roku dla lekarzy oraz na V roku dla lekarzy dentystów.

Zdaniem ministerstwa spowoduje to szybsze wejście lekarzy do systemu opieki zdrowotnej, co będzie z kolei skutkowało zwiększeniem dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zamiast LEP-u ma być wprowadzony obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych, dla kierunku lekarskiego na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV.

Nowela wprowadza też nowy, modułowy, system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasadą uznawania dorobku zawodowego i naukowego za równoważne z realizacją elementów programu specjalizacji.

Moduł podstawowy będzie zawierał treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny, bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji, powinien – zdaniem resortu zdrowia – zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną.

Projekt przewiduje też uregulowanie zasad postępowania kwalifikacyjnego do specjalizacji lekarskich oraz zasad odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Przyznawaniem i rozdziałem rezydentur na poszczególne województwa i dziedziny będzie zajmowało się Ministerstwo Zdrowia, natomiast uruchamianie wszystkich pozostałych wolnych miejsc szkoleniowych będzie należało do wojewody. Resort proponuje także zniesienie limitowania podejść do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, do którego dotychczas można było podchodzić trzykrotnie. Jednak za czwarte i kolejne podejście do PES lekarz będzie musiał zapłacić.

To będzie kosztowało
Kwestia likwidacji stażu podyplomowego oraz LEP-u i włączenie ich do programu studiów będzie wyzwaniem dla uniwersytetów medycznych.

– Ten projekt znany był uczelniom od dawna. Jednak w pracach nad nim zrobiono przerwę. Wydawało się, że pomysły nie zostaną zrealizowane z powodów finansowych, okazało się bowiem, że likwidacja stażu przyniesie 500 mln zł kosztów, a tylko 140 mln zł oszczędności – przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Marek Kulus, prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH