Amerykańska organizacja obrony praw konsumentów Public Citizen ostrzegła ministrów zdrowia ośmiu państw, w tym Polski, aby wstrzymały próby kliniczne z preparatami krwiozastępczymi, które - jak twierdzi - są niebezpieczne dla osób poddanych tym testom. Oparte na hemoglobinie preparaty (ang. skrót HBBS, od: Haemoglobin Based Blood Substitutes), z którymi przeprowadza się testy, "znacznie zwiększają ryzyko ataku serca i śmierci".

Badania, których wyniki opublikowano w zeszłym miesiącu w "The Journal of American Medical Association" (JAMA), wykazały, że pacjenci, którym podano te preparaty, stoją w obliczu o 30 procent większego ryzyka śmierci i 2,7 razy większego ryzyka ataku serca, niż pacjenci leczeni konwencjonalnymi metodami.

Preparaty HBBS nie są obecnie dopuszczone do użytku w USA, ponieważ rządowa Agencja Kontroli Leków (FDA) podziela zastrzeżenia co do ich bezpieczeństwa po publikacji badań w JAMA. W listach Public Citizen zaznaczyła, że nie stwierdzono, by preparaty HBBS miały "statystycznie znaczące" korzystne, długofalowe działanie dla zdrowia.

Public Citizen, znana w USA organizacja z siedzibą w Waszyngtonie, rozesłała listy z ostrzeżeniami na temat preparatów do szefów resortów zdrowia w Polsce, Czechach, Belgii, Grecji, Holandii, Republice Południowej Afryki, Szwecji i Wielkiej Brytanii. W krajach tych przeprowadza się testy lub poszukuje kandydatów do nich.

Public Citizen podała, że w Polsce poszukiwania pacjentów do udziału w testach prowadzą: Klinika Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Akademii Medycznej w Lublinie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH