Opolskie: porozumienie o współpracy województwa z SUM - podpisane

Województwo opolskie podpisało porozumienie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Studenci katowickiej uczelni będą mogli odbywać staże w opolskich placówkach ochrony zdrowia, a po ukończeniu studiów - podjąć w nich pracę.

Porozumienie podpisali w poniedziałek (18 marca) w Opolu rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) prof. Przemysław Jałowiecki oraz wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś.

- Stwarza ono szanse dla obu stron. Reforma szkolnictwa medycznego skutkuje koniecznością odbywania stażu klinicznego na szóstym roku studiów. To sprawia, iż baza szpitali w województwie śląskim staje się dla nas za mała - wyjaśnił prof. Jałowiecki. - Możemy mieć duże trudności ze zrealizowaniem programu na naszym terenie. Stąd pomysł nawiązania współpracy z sąsiednią Opolszczyzną. Są też specjalizacje, gdzie nie mamy dobrej bazy, a tutaj ona jest. Nasze zainteresowanie jest ukierunkowane szczególnie na takie specjalizacje jak chirurgia, psychiatria, ginekologia i położnictwo, choroby zakaźne czy onkologia - dodał.

Opolskie ma z kolei problem z kadrą medyczną. - Zainteresowanie ze strony naszych szpitali jest duże. Pól do współpracy mamy bardzo wiele - ocenił wicemarszałek odpowiedzialny za ochronę zdrowia Roman Kolek.

Pozyskanie kadr medycznych jest dla województwa opolskiego bardzo ważne, szczególnie w sytuacji, kiedy liczba lekarzy i pielęgniarek pracujących w regionie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców należy do najniższych w Polsce. Na skutek realizacji porozumienia z uczelnią w Katowicach, studenci współpracujący z opolskimi podmiotami leczniczymi mogą być w przyszłości zainteresowani zatrudnieniem w tych jednostkach, co w sposób bezpośredni wpłynie na zwiększenie kadry medycznej w województwie.

SUM ma największą, spośród 12 funkcjonujących w Polsce uczelni medycznych, bazę kliniczną: dysponuje siedmioma szpitalami klinicznymi oraz - na podstawie zawartej umowy - dwunastoma szpitalami nie mającymi statusu klinicznego. Ponadto uczelnia realizuje dydaktykę w 28 podmiotach leczniczych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego.

Innym obszarem współdziałania będzie prowadzenie działalności naukowo-badawczej i wspólnego występowania o pieniądze na wdrażanie innowacyjnych technik i procedur medycznych oraz wspólne sięganie po środki unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH